Világ hvg.hu 2012. szeptember. 25. 10:27

Világháborúba torkollhat Kína és Japán konfliktusa?

Lehet-e háború, netán világháború Kína és Japán szigetvitájából, teszi fel a kérdést keddi írásában a Véleményvezér. A Szenkaku-szigetekért folyó csatározást látva felvetődik az is: mi van, ha Kína a vilmosi Németország útjára lépett?

Kína abban hasonlít a 20. század eleji Németországhoz, hogy viszonylag erős hatalomként későn lépett be az erősek klubjába, és akkor még nem igazán törekedett területének növelésére. Miután erőssé vált, először Tajvant szerette volna magáénak tudni, aztán következtek a Szenkaku-szigetek, illetve a minél nagyobb befolyás utáni vágy a Dél-kínai-tengeren.

Japán és az USA jelen állás szerint nem elrettenteni akarja Kínát, hanem együttműködésre törekszik, már csak a gazdasági összefonódások miatt is. A viszonyok tehát sok tekintetben hasonlóak azokhoz, amelyek a huszadik század elején uralkodtak. Ráadásul a kínai belpolitika is hasonló jeleket mutat, mint a vilmosi Németországban: a lakosság nagy része a tudatos propaganda hatására áldozatnak érzi magát, és sokszor nacionalista, nem ritkán agresszív módon nyilvánul meg. Meggyőződésük ugyanis, hogy az USA, illetve Japán gazdaságilag el akarja lehetetleníteni őket. A cikk további részét itt olvashatják.

 

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.