Világ hvg.hu 2012. szeptember. 25. 10:27

Világháborúba torkollhat Kína és Japán konfliktusa?

Lehet-e háború, netán világháború Kína és Japán szigetvitájából, teszi fel a kérdést keddi írásában a Véleményvezér. A Szenkaku-szigetekért folyó csatározást látva felvetődik az is: mi van, ha Kína a vilmosi Németország útjára lépett?

Kína abban hasonlít a 20. század eleji Németországhoz, hogy viszonylag erős hatalomként későn lépett be az erősek klubjába, és akkor még nem igazán törekedett területének növelésére. Miután erőssé vált, először Tajvant szerette volna magáénak tudni, aztán következtek a Szenkaku-szigetek, illetve a minél nagyobb befolyás utáni vágy a Dél-kínai-tengeren.

Japán és az USA jelen állás szerint nem elrettenteni akarja Kínát, hanem együttműködésre törekszik, már csak a gazdasági összefonódások miatt is. A viszonyok tehát sok tekintetben hasonlóak azokhoz, amelyek a huszadik század elején uralkodtak. Ráadásul a kínai belpolitika is hasonló jeleket mutat, mint a vilmosi Németországban: a lakosság nagy része a tudatos propaganda hatására áldozatnak érzi magát, és sokszor nacionalista, nem ritkán agresszív módon nyilvánul meg. Meggyőződésük ugyanis, hogy az USA, illetve Japán gazdaságilag el akarja lehetetleníteni őket. A cikk további részét itt olvashatják.

 

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.