2012. szeptember. 24. 19:16 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 24. 19:16 Világ

Már a japán és kínai üzletemberek sem állnak szóba egymással

Történetében először elmarad az éves japán-kínai gazdasági egyeztetés.

Harminchét év óta először elmarad a japán és kínai üzleti szféra éves egyeztetése a két ország között kiéleződött szigetvita miatt. Tokióban hétfőn bejelentették, hogy a 175 fős japán vállalatvezetői küldöttség lemondani kényszerült részvételét a Pekingben tervezett kétoldalú gazdasági egyeztetési fórumon, amely ráadásul idén a japán-kínai diplomáciai kapcsolatok normalizálásának 40. évfordulójára rendezett ünnepségek sorába illeszkedett volna.

A japán sajtó korábban már jelentette, hogy a két ország közötti feszültség miatt kínai kormány le fogja mondani az ünnepségeket. A japán üzleti delegációt az eredeti tervek szerint Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök is fogadta volna.

Tokiói részről jelezték, hogy az egyeztetési fórum japán elnöke elutazik Pekingbe, ahol csütörtökön Dang Csia-hszüan (Tang Jiaxuan) volt kínai külügyminiszterrel vacsorázik a legnagyobb japán munkaadói szövetség elnökének társaságában.

Az elmúlt napokban jelentősen megnőtt a feszültség a Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü (Diaoyu) néven ismert szigetcsoport birtoklása miatt. A fellángolást az okozta, hogy Tokió a hónap elején megvásárolta, azaz állami kézbe vette a szigetcsoport három tagját egy magánszemélytől, amit Peking a kínai szuverenitást sértő lépésnek minősített.

Hétfőn az váltott ki hivatalos tiltakozást Japánban, hogy négy kínai őrhajó behatolt a vitatott hovatartozású övezetbe. A kínai hírügynökség jelentése szerint "jogvédelmi" célú járőrözésről volt szó, miután "Japán az elmúlt napokban folyamatosan incidenseket provokált a Tiaojü-szigetek ügyével kapcsolatban".

A hivatalos tiltakozás nyomán a négy kínai vízi jármű rövid idő után elhagyta a kérdéses zónát. Oda tart viszont jelenleg mintegy száz tajvani halászhajó, amelyet a parti őrség tíz hajója kísér. Tajvan szintén magáénak követeli a sziklás szigetcsoportot.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.