2012. szeptember. 24. 13:15 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 24. 15:07 Világ

Magyar kenőpénzekről vallott egy tanú a vadászgépbotrányban

Egy Nagy-Britanniában jegyzőkönyvbe vett tanúvallomás szerint kenőpénzek fizetéséről is szó volt a BAE Systems fegyverkonszern és kelet-európai piaci tanácsadója, az osztrák Alfons Mensdorff-Pouilly egy megbeszélésén a 2000-es évek eleji vadászrepülő-beszerzések kapcsán – írta hétfői számában egy osztrák lap.

Mensdorff 2001 októberében a Profil birtokába került feljegyzés szerint egy megbeszélésen a brit konszern magas rangú munkatársai előtt ismertette a "valószínű számokat" arra az esetre, ha a Gripen vadászgépek mellett dönt Ausztria, Magyarország és Csehország a tervezett hadiipari beszerzések során.

Mensdorff kalkulációja szerint Magyarországon összesen 180 millió schillinget kapott volna öt "harmadik fél". Ausztriában 250 milliót és Csehországban 1,05 milliárd schillinget szántak e célra szintén több személynek. A lap ugyanakkor megjegyezte, a tervezett kifizetések nem a lobbista kalkulációja szerinti összegben valósultak meg.

"Amiről itt beszéltek, az kenőpénzek fizetése volt" – mondta ezzel kapcsolatban a cikkben idézett jegyzőkönyv szerint egy tanú a brit korrupcióellenes hatóság (SFO) vizsgálata során. Míg a lap írásában közvetlenül nem nevezi meg a tanút, egy előzetesen kiadott cikkismertetőjük szerint Mark Cliff, Mensdorff brit üzlettársának, Timothy Landonnak a pénzügyi tanácsadója állította ezt az SFO-nak.

A lobbista ügyvédje, akit az APA osztrák hírügynökség keresett meg, nem nyilatkozott a cikkel kapcsolatban. Az üzletember korábbi nyilatkozataiban minden vádat visszautasított.

Ausztriában Mensdorff-Pouilly ellen bírósági per kezdődik decemberben pénzmosás és hamis tanúzás vádjával az ausztriai és kelet-európai vadászgép-beszerzések ügyében folyó korrupciós vizsgálattal összefüggésben. Nagy-Britanniában 2010-ben egy hasonló vádak alapján folyt ügyben vádalku alapján lezárták az eljárást a BAE, valamint a lobbista ellen.

Az osztrák ügyészség abból indul ki, hogy Mensdorff-Pouillyhoz kerülőutakon 2000-2008 között összesen 12,6 millió euró folyt be a BAE Systemstől. A hatóság feltételezése szerint a pénzből vélhetően közép- és kelet-európai döntéshozókat vesztegettek meg, hogy a BAE fegyverügyletekhez jusson. A tényleges vesztegetés gyanúját azonban nem tudta alátámasztani a vádhatóság, így az nem szerepel a vádiratban.

Nagy-Britanniában az SFO vizsgálata alapján Mensdorff-Pouillyt azzal vádolták, hogy 2002. január 1. és 2008. december 31. között "összeesküdött másokkal" egyes közép- és kelet-európai kormányok – köztük Csehország, Magyarország és Ausztria – "ismeretlen tisztviselőinek és más ügynökeinek" történő, korrupciós jellegű kifizetések folyósítására.

A BAE Systems a vádalku alapján Nagy-Britanniában 30 millió font, a vádalkuban szintén részt vevő Egyesült Államok hatóságainak további 250 millió font pénzbírság kifizetését vállalta.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.