2012. szeptember. 21. 12:33 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 21. 12:16 Világ

Megérkezett Kaliforniába az Endeavour űrsikló

Helyi idő szerint csütörtökön kora délután megérkezett a kaliforniai Edwards légitámaszpontra az amerikai Endeavour űrsikló, az 1986-ban megsemmisült Challenger utódja, amely nemsokára a Los Angeles-i tudományos központ kiállítási tárgya lesz.

A nyugdíjazott űrsiklót szállító, speciálisan átalakított Boeing 747-es repülőgép  csütörtökön 12 óra 50 perckor landolt a bázison, nagyjából 160 kilométerre északra Los Angelestől, a Mojave-sivatagban. Az Endeavour szerdán hagyta el a floridai Kennedy-űrközpontot, hogy megkezdje utolsó, országot átszelő útját.

Csütörtök reggel még egy tiszteletkört is tett az arizonai Tucson felett, ahol a 2011 májusi utolsó missziójának parancsnoka, Mark Kelly él a családjával. Az űrsikló várhatóan helyi idő szerint pénteken indul tovább a Los Angeles-i Nemzetközi Repülőtérre, ahol kisebb átalakításokon esik át, mielőtt októberben átszállítják a Kaliforniai Tudományos Központba. Az érdeklődők október 30-ától láthatják az intézmény új büszkeségét.    

Az űrrepülőgép négy önjáró, számítógép segítségével összehangolt kerekes jármű segítségével halad majd keresztül Los Angeles utcáin. Egy mérnök joystickkel fogja irányítani a monstrumot. A 19 kilométeres táv akadálymentesítésének jegyében mintegy 400 fát fognak kivágni, és átmenetileg több száz közlekedési lámpát, illetve közúti jelzőtáblát távolítanak el. A központ ígérete szerint ezer új fát fog ültetni a kivágottak helyére. 

Az Endeavour 1991-ben került a NASA kötelékébe: az utolsóként elkészült űrrepülőgép a Challengert váltotta fel, amely 1986-os fellövésekor megsemmisült, hét asztronauta halálát okozva. Húszéves pályafutása során az Endevaour huszonöt missziót teljesített, összesen 4677 fordulatot tett meg a Föld körül, 299 napot töltött a világűrben és közel 200 millió kilométert repült. Misszióinak jelentős részét a Nemzetközi Űrállomás (ISS) építése és felszerelése tette ki. 

Tavaly májusban fejezte be 25. küldetését, amelynek keretében számos műszert, köztük a kozmikus sugárzás elemi részecskéit mérő, kétmilliárd dollár értékű Alfa-mágneses spektrométert (AMS-02) szállított a Nemzetközi Űrállomásra. Az Endeavour testvérhajóját, a NASA legöregebb "túlélőjeként" tisztelt Discovery űrsiklót, a Smithsonian Intézet Steven F. Udvar-Hazy Központjában állították ki, míg az Atlantist, amelynek tavaly júliusi hazatérésével lezárult a harmincéves amerikai űrrepülőgép-program, a Kennedy-űrközpont látogatókomplexumában nézhetik meg az érdeklődők novembertől.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.