A kereszténységet félti Szarajevóban a szerb ortodox pátriárka
Irinej szerbiai ortodox pátriárka szerint a kereszténység "veszélyben van" Szarajevóban, mert a boszniai fővárosban a szerbek lakosságaránya jelentősen csökkent. Az egyházfő erről abban a nyilatkozatában beszélt, amelyet a boszniai szerb közszolgálati televíziónak adott. Irinej a Szent Egyed katolikus közösség szarajevói találkozóján vett részt az előző napokban.
"A szerbek valamikor a város legnépesebb közösségét alkották, de már alig élnek itt közülük. A legtragikusabb, hogy aki esetleg vissza akarna térni, annak sincs lehetősége" - jelentette ki. "Európának orvosolnia kellene ezt a nagy igazságtalanságot" – tette hozzá.
A pátriárka vasárnap misét mondott a város legjelentősebb ortodox templomában, és beszédében békefelhívást intézett a Balkán népeihez. A Szent Egyed közösség találkozóján muzulmán, ortodox, katolikus és zsidó vallási vezetők vettek részt, akik közös békefelhívást tettek közzé.
Az 1992-95 közötti boszniai háború előtt is a muzulmánok voltak a legtöbben Szarajevóban, a szerbek csak a második legnépesebb közösséget alkották: az 1991-es népszámlálás adatai szerint az 527 ezer lakosból 259 ezer volt muzulmán, és 157 ezer szerb. A szerbek legnagyobb része már a háború előtt közvetlenül, illetve az alatt elköltözött, és a mai boszniai Szerb Köztársaság területén él. A boszniai főváros, Szarajevó ma az ország muzulmán-horvát entitásához tartozik, és a muzulmánok számaránya a városban becslések szerint 80-90 százalékos.
Irinej nyilatkozatával kapcsolatban az AFP megkérdezte Alija Behment, Szarajevó polgármesterét, és ő "istenkáromlónak" minősítette a pátriárka szavait, hozzátéve, hogy nem akar vitatkozni a véleményével.