2012. szeptember. 10. 07:50 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 10. 07:47 Világ

Amerikában is kitüntetik a mianmari ellenzék vezérét

Az Egyesült Államokba látogat szeptember második felében Aung Szan Szú Kji: a mianmari ellenzék Nobel-békedíjjal kitüntetett vezéralakja átveszi az amerikai Kongresszus kitüntetését, amelyet a törvényhozás még 2008-ban ítélt oda a hosszú évekig házi őrizetben tartott politikusnak.

A 67 éves Aung Szan Szú Kjinek ez lesz az első útja az Egyesült Államokba azóta, hogy legutóbbi, hét évig tartó házi őrizete után visszakapta szabadságát, és a politikai enyhülés jeleként Mianmarban a katonai rezsim 2011-ben polgári vezetésnek adta át a hatalmat, ezzel teret engedve a lassú reformoknak. A politikus szeptember 16-án kezdi meg látogatását, Washingtonba 22-én érkezik.

Két nappal később New Yorkban átveszi a Global Citizenship nevű elismerést, majd szeptember 24-én az Indiana állambeli Fort Wayne-be megy, ahol a rá következő napon beszédet mond a Memorial Coliseum csarnokban a Burmese Advocacy Center nevű szervezet felkérésére.

Szú Kji 1988 óta vezéralakja a mianmari (burmai) ellenzéknek, az azóta eltelt időszakban összesen több mint 15 éve töltött házi őrizetben. A békés politizálásról és céljairól azonban ennek ellenére sem mondott le, és a reformok megindulása után idén képviselővé választották.

A politikus az elmúlt bő két évtizedben nem hagyta el hazáját, mert attól tartott, hogy a katonai rezsim nem engedi vissza. Így Nobel-békedíját sem vehette át 1991-ben. 2012 májusában azonban Thaiföldre, majd Svájcba, Norvégiába, Nagy-Britanniába, Írországba és Franciaországba utazott.

Szú Kji kitüntetései között szerepel a Nobel-békedíj mellett a Szaharov-díj, az Olof Palme-díj és a Global Women's Rights elismerése is.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.