Világ hvg.hu 2012. szeptember. 10. 16:30

Kémsztorivá nőtte ki magát a titokzatos alpesi gyilkosság

Profi és kegyetlen gyilkos(ok), a Szaddám-rezsim elől menekülő, kegyvesztett felmenők, szupertitkos atomfizikai kutatóintézetnél dolgozó apa, megfigyelés alatt tartott családtagok, gyanús mellékszereplők - francia és angol nyomozók egy összeesküvéses-szupertitkos fegyveres krimi közepén találták magukat pár nappal az után, hogy elkezdtek nyomozni a Franciaországban lemészárolt brit-iraki család ügyében.

Múlt szerdán a Francia-Alpok egyik országúti pihenőhelyén talált rá egy biciklista arra a BMW-re, melyben egy meggyilkolt család tagjainak holtteste volt. A férfi, a nő és a férfi anyósa holtan ült a még járó motorú kocsiban, a közelben egy meglőtt, koponyasérült kislány feküdt, és volt még egy halott, egy biciklista. A kiérkező rendőrök órák múlva megtaláltak egy másik kislányt is, aki a kocsiban rejtőzött anyja szoknyája alatt.

Az öttagú családdal és a pont arra járt bringással profi gyilkosok végezhettek. A halottak mindegyike két fejlövést kapott, és még több golyót a testbe. A kocsin kívül megtalált gyereket viszont csak vállon lőtték. A lövedékek alapján a francia rendőrök azt mondták, hogy több fegyverből származtak, ezért azóta több, a tett helyszínről motorral elmenekült elkövetőt keresett az összes környező ország rendőrsége. Hétfőn azt közölte a francia rendőrség, hogy egy fegyverrel lőtték meg mind a négy áldozatot, mind az idősebbik lányt.

„Suszter, szabó, baka, kém”

Az hamar kiderült, hogy gyilkosok célpontja egy iraki származású brit család volt. Kezdetben felvetődött etnikai indíttatású gyilkosság, rablótámadás és családi leszámolás lehetősége is, mivel korábban a családapát testvére az apai örökség miatti kitört viszályban megfenyegette. Azonban ahogy elkezdtek napvilágra kerülni az ötvenévesen meggyilkolt családfő, Saad al-Hilli életének különféle fordulatai, mindez tévútnak kezdett látszani.

Saad al-Hilli családjának háza. Minden gyanús.
AP / Steve Parsons

Al-Hillire amúgy szomszédai, ismerősei, volt kollégái kedves, segítőkész, nagyon intelligens és nagyon sokat dolgozó emberként emlékeznek vissza. Egyikük azonban megemlítette azt is, hogy a 2003-ban kitört második iraki háború idején valamelyik biztonsági szervtől rendszeresen figyelték a férfi otthonát.

Ami egyébként annyira nem is meglepő, mégis egy iraki származású repülőmérnökről van szó, aki sosem rejtette véka alá Amerika-ellenességét. Ráadásul korábban Nagy-Britannia egyik legfontosabb, atomfizikával is foglalkozó kutatóintézeténél, a Rutherford Appleton Laboratorynál (RAL) dolgozott. A szigorúan titkos intézetként is emlegetett RAL-ban egyik volt kollégája el is árulta, hogy al-Hilli egy radioaktív anyagot előállítani képes részecskegyorsítóval foglalkozott. A brit sajtóban azt sem felejtették megemlíteni, hogy májusban az intézmény egy korábbi dolgozóját az al-Kaidával való kapcsolata miatt letartóztatták.

A hadiiparban dolgozott, békés munkákon

Al-Hillinek a RAL óta folytatott tevékenysége is kapcsolatba hozható a védelmi ipar titkos üzelmeivel. A Telegraph szerint a mérnök egy Surrey Satellites Technology Limited (SSTL) nevű cégnek dolgozott, mely egy nem részletezett munkát végzett a legnagyobb európai hadiipari cégeket tömörítő European Aeronautic Defence and Space (EADS) konszernnek. Hilli egy - a feleségével közös - cégen keresztül szerződött az SSTL-lel. A vállalkozás, a SHTECH Ltd. szintén a légközlekedési iparban volt érdekelt, de al-Hilli emellett vezető pozíciót töltött be egy másik, légifotózással foglalkozó cégben, az AMS 1087-ben is.

A férfiról ugyanakkor az őt ismerők állították, munkái nem voltak titkosak és nem foglalkoztatták a katonai fejlesztési programok, ő csak civil munkákban vett részt. Ő nem volt „Suszter, szabó, baka, kém” – idézték a népszerű hidegháborús kémsztorira utaló egyik szomszédját a brit lapok.

Az összeesküvés-elméleteket táplálja a család iraki múltja is. Saad al-Hilli apja, Kadhim al-Hilli mérnök és gyártulajdonos volt Irakban, azonban kegyvesztett lett Szaddám Husszein pártja, a Baasz párt szemében, elvesztette cégét és családostul menekülnie kellett. Fia ekkor még csak tizenéves volt, iskoláit már Angliában végezte, de csak 2002-ben lett brit állampolgár. Felesége, Ikbal szintén iraki származású, de már az emigrációban ismerkedtek meg. Saad al-Hilli állítólag többször is visszatért Irakba, ahol az elvesztett cég visszaszerzéséről tárgyalt.

Bicajosok a család hátrahagyott lakókocsijánál. A bringások is gyanúsak.
AP / Lionel Cironneau

A mérnök és családja London egyik elegáns kertvárosában, Surreyben élt. Az újságok hangsúlyozzák, hogy a házuk 1 millió font értékű, ami nincs teljesen összhangban al-Hilli valószínűsíthető jövedelmével. SHTECH nevű cégének tavaly például mindössze 8330 font volt az éves bevétele. A brit és francia nyomozók már a családi otthont is vizsgálják. Hétfőn egy bombakereső csoport is átkutatta a házat, miután gyanús tárgyakat találtak az épületben.

Gyanús bicajosok

A család gyakran utazgatott Európában lakókocsival. Franciaországba is egy ilyen útra indultak. Al-Hilli előtte megkérte egyik szomszédját, hogy figyeljen a házra. Jack Saltmannek emellett valamilyen személyes problémáról is beszélt a Daily Mail szerint, amit a férfi nem részletezett. Más lapok is megemlítik, hogy al-Hilli több szomszédnak is aggodalmát fejezte ki a ház biztonsága miatt. A Sky News tudósítása szerint valamilyen dokumentumokat is elrejtett, mielőtt elutaztak volna.

Saad al-Hilli családjával szeptember 3-án érkezett meg az Annency tó melletti Le Solitaire du Lac kempingbe, ahol letáborozták a lakókocsijukat. Innen szeptember 5-én indultak a lakókocsi nélkül a környező hegyekbe. Autójukat három óra körül látták a környéken, holttesteiket délután négy körül fedezte fel az arra kerekező bringás.

Mellesleg, a tetthelyet felfedező, egyelőre meg nem nevezett biciklistáról kiderült, hogy szintén brit, ráadásul a Brit Királyi Légierő (RAF) nyugalmazott tagja volt, és azon a környéken nyaralt. Állítása szerint percekkel korábban előzte meg őt a hegyi úton az a francia kerékpáros, Sylvain Mollier, akit szintén lelőttek a rejtélyes gyilkosságban. Az összeesküvés-elméletek az ő felbukkanását is gyanúsnak tartják, mivel annak az Areva-csoportnak az egyik cégénél dolgozott, mely érdekelt a katonai célú nukleáris fejlesztésekben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.