Világ hvg.hu 2012. szeptember. 01. 18:58

Erős Amerika, homályos válságkezelés: harcra készek a republikánusok

Kisebb botrányok, nagy sikert arató beszédek, és Clint Eastwood showja után lezárult a Mitt Romneyt elnöknek jelölő amerikai republikánusok tampai konvenciója. Obama kihívója még a jelölőgyűlés előtt meghozta legfontosabb döntését: markáns gazdaságpolitikát képviselő alelnökjelöltet választott magának, aki reményei szerint képes integrálni a republikánusokat. Romney azonban még mindig adós a világos ígéretekkel.

A floridai Tampában tartott republikánus konvenció legnagyobb vesztese valószínűleg David Chalian. A Yahoo! News portál politikai igazgatójáról ugyanis olyan hangfelvétel szivárgott ki, amelyen közölte: a Romney házaspár nyilván boldog, hogy fekete áldozatai vannak az éppen akkor New Orleans-ban tomboló Isaac hurrikánnak. A Yahoo! azonnal kirúgta Chaliant és elnézést kért Romney kampánystábjától.

Nem ez volt az egyetlen eset, a republikánusok a "faji kártyával" lettek hírbe hozva. Nagy visszhangot keltett például, hogy a konvenció két résztvevője mogyoróval dobálta meg, és rasszista beszólásokkal zaklatta a CNN fekete operatőrét, vagy az, hogy megpróbáltak lehurrogni egy erős akcentussal beszélő Puerto Rico-i küldöttet (mint utóbb kiderült, nem is ez történt). És kampánytéma lett, ha csak percekre is, Paul Ryan alelnökjelölt korábbi fekete barátnője is.

Az Isaac hurrikántól eltekintve egy valódi és megoldatlan, párton belüli probléma is zavart okozott a konvención. A nyitónapon ugyanis, percekkel azután, hogy kiderült, megvan Mitt Romney biztos többsége a jelöltséghez, a libertárius Ron Paul követői óriási patáliát csaptak, tiltakozásul a választás kimenetele miatt. Ám rövid és nem éppen elegáns úton kirakták őket a teremből.

A párton belül az elmúlt években - nem utolsó sorban az általuk is inspirált Tea Party mozgalom térfoglalásának köszönhetően - jelentős befolyást szerzett Paul-isták élesen bírálják a szerintük túl hajlékony és kompromisszumkész Romneyt. Ám Ron Paul fia, a hasonló világnézetű Rand Paul szenátor látványosan elköteleződött a mainstream jelölt mellett, így talán megakadályozza a szabadpiaci "szekta" eltávolodását a párttól. Ez azért is fontos, mert fej-fej melletti állás esetén a kis Libertárius Párt jelöltjére, Gary Johnson-ra adott minden republikánus voks Obamának segíthet.

A legfontosabb lépést azonban mégis a 65 éves Mitt Romney tette meg a párt újraegyesítéséért: olyan alelnökjelöltet választott maga mellé, aki - akár nyer, akár veszít a párt novemberben - megfigyelők szerint képes integrálni a főbb republikánus irányzatokat: a fiskális és a szociális konzervatívokat, a keresztény jobboldalt, a libertáriusokat és a külpolitikai "héjákat". Politikai elemzők szerint a generációváltást is megtestesítő alelnökjelölt olyan figura a konzervatív oldalon, aki a jelent képviselő Romney-val szemben a jövőt jelentheti.

Ryan erős Amerikát ígért

Paul Ryan kiválasztásáról a döntést Romney egy nappal a konvenció előtt meghozta, az eddigi homályos ígéretekhez képest világosan állást foglalva egy elvi alapon nyugvó, radikális krízismenedzsment mellett. Hűvös, nem annyira az érzelmekre, mint a fiskális értelemre és a hagyományos amerikai értékekre apelláló beszédével a 42 éves wisconsin-i képviselő, a kongresszus költségvetési bizottságának elnöke (a radikálisan kapitalista írónő, Ayn Rand elkötelezett híve) nagy sikert aratott.

Romney és Paul Ryan. Nem csak alelnököt, de utódot is választott magának Romney.
AP / Evan Vucci

Obama 800 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagjáról azt mondta, a pénzt nem egyszerűen elköltötték, hanem "kölcsönkérték, elköltötték és elherdálták" (egy félmondatban kritizálta a Bush-féle "elmúltnyolcévet" is), beígérte az időseket ellátó Medicare reformját, az egészségbiztosítási reform visszavonását, a jóléti "jogosultságok" lebontását, azt hangoztatta: "nem költünk el többé olyan pénzt, ami nincs a birtokunkban." A szabadpiac és az erős Amerika híveinek egyaránt szólt az a kijelentése, hogy erős gazdaság nélkül Amerika nem lesz képes felelősen és öntudatosan fellépni a világban.

Nem véletlenül javasolta a The Wall Street Journal még a konvenció előtt, hogy 1,5 százalékos hiány és tartósan 8 százalékos munkanélküliség mellett a republikánusok ne az eladósodottság mértékére figyeljenek, hanem indítsák be a gazdasági növekedést, hiszen "a növekedési deficit a valódi probléma".

Ha eltekintünk a show-t ellopó Clint Eastwood szürreális, ám Tampában zajos sikert arató fellépésétől, amelynek során a 84 éves filmveterán negyedórán át kérte számon egy Obamát megtestesítő üres széken az elnök választási ígéreteit, két nő kapta még a legnagyobb tapsot a konvención. Mitt Romney felesége, Ann egyfelől a jelölt emberi arcát igyekezett bemutatni, másrészt egy sikeres, a dolgokat elintézni képes üzletembert.

Erre az imázsra erősített rá aztán maga a jelölt is csütörtöki beszédében, pedig tanácsadói lebeszélték a siker túlzott hangsúlyozásától. Condoleezza Rice, Bush volt külügyminisztere pedig egyaránt hangsúlyozta, hogy fel kell számolni a súlyos társadalmi igazságtalanságokat, meg azt, hogy Amerikának az Obama-adminisztráció szerinte kétséges évei után vissza kell szereznie vezető szerepét a világban."Ha Amerika nem vezet, akkor majd az ellenségei fognak" - dobott rá még egy lapáttal John McCain exjelölt.

Obama a népszerűbb

A legnagyobb várakozás természetesen Mitt Romney beszédét előzte meg, hiszen a politikai szélkakasnak tartott elnökjelölt egyelőre nemigen tudott profitálni a gazdasági stagnálásból következő erős csalódottságból, és sok konzervatív szavazó bizalmát is el kellett nyernie. Ha hinni lehet az amerikai lapinformációknak, azt a PR-trükköt engedte meg magának, hogy egy igen unalmas beszéd-összefoglalót osztott ki előtte a tévétársaságoknak, hogy utána annál nagyobbat üssön a beszéde. Átütő sikerről mégis csak a konzervatív lapok számoltak be, a The New York Times és a balosabb lapok fanyalogtak, "banálisnak" nevezve a felszólalást.

A tévékommentárok által "élete legfontosabb beszédének" nevezett előadásában Romney - alelnökjelöltjének korábbi bejelentését megerősítve - 12 millió új munkahely teremtését, egy ötpontos akciótervet, további adócsökkentést és persze az államháztartás kiegyenlítését ígérte, azt üzenve, hogy a mostani elnökkel ellentétben van konkrét gazdaságpolitikai terve, és ha egy kompetens üzletembert engednének az Ovális Irodába, esély lenne legyőzni a válságot. Megvédte a piac szabad működését, az üzleti sikert, hangsúlyozva, hogy Amerika nem szégyelli, hanem büszke a sikerre. "Szerettem volna, ha Obama elnök sikerrel jár, mert azt akarom, hogy Amerika sikeres legyen. Az ígéretei azonban kiábránduláshoz és megosztottsághoz vezettek. Ezt nem fogadhatjuk el. Itt a pillanat, amikor tehetünk valamit" - jelentette ki.

A republikánus gyűlésen az immár hivatalos jelölt hozta a formáját, ám a választásig hátralévő tíz hétben a sikerhez az eddigieknél jóval meggyőzőbben kell érvelnie amelett, hogy képes beindítani és újra fellendíteni az amerikai gazdaságot. Obama amúgy továbbra is több ponttal megelőzi Romney-t a népszerűségi felmérésekben, bár egy, még a tampai jelölő gyűlés előtt nyilvánosságra hozott elemzés szerint Romney-nak meglepően nagy esélye van a győzelemre. A konvención mindenesetre a republikánusok a korábbinál harciasabb és egységesebb arcukat mutatták, ám nagy kérdés, kitart-e novemberig ez a lendület.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.