Világ hvg.hu/MTI 2012. augusztus. 31. 18:16

Magyarország ellen tüntettek Jerevánban - videó

Demonstrációt tartottak a jereváni magyar tiszteletbeli konzulátusnál az Örményország Köztársasági Pártjának tagjai és aktivisták egy csoportja az örmény katonatársát meggyilkoló azeri tiszt hazaengedése miatt - közölte az Amenpress hírügynökség. A beszámoló szerint paradicsommal dobálták meg az épületet és ledobták a magyar zászlót is. Az örmény parlament elnöke közben bejelentette, a kiadatás miatt lemondja magyarországi látogatását.

Az Örményország Köztársasági Pártjának több tagja gyűlt össze aktivistákkal együtt a jereváni tiszteletbeli konzulátus előtt pénteken, az épületet paradicsommal dobálták meg és a magyar zászlót is ledobták - közölte az Amenpress. Az örmény hírügynökség szerint rendőröket is vezényeltek a helyszínre. Az örmény média több olyan videót is közzétett, amely az akció után készült a helyszínen.

A demonstrálók az ellen tiltakoztak, hogy Magyarország pénteken kiadta Azerbajdzsánnak azt az azeri tisztet, aki 2004-ben egy magyarországi NATO-tanfolyam alatt meggyilkolta örmény katonatársát és ezért itthon életfogytigalni börtönbüntetést kapott. Ramil Safarov pénteken haza is érkezett, ahol azonnal elnöki kegyelemben részesült és szabadon távozhatott.

"A tiltakozás nem tervezett akció volt, ez az első reakciónk a történtekre" - mondta az Armenpressnek a demonstráción részt vevő Köztársasági Ifjúsági Szervezet elnöke, Karen Avagyan. "Így akarjuk felhívni a nemzetközi közösség figyelmét erre az elfogadhatatlan ügyre. Választ várunk a közösségektől és a világhatalmaktól" - tette hozzá. Szerinte az incidenst egy Magyarország és Azerbajdzsán közötti titkos és hibás együttműködés okozta. A tüntetők Safarov fotóját is elégették.

A hvg.hu megpróbálta utolérni a tiszteletbeli konzulátust, de a jereváni számon senki nem vette fel a telefont. Magyarország képviseletét Örményországban grúziai nagykövetségén keresztül látja el, Tbilisziben azonban szintén senkit nem értünk utol telefonon.

Pénteken Hovik Abrahamján, az örmény parlament elnöke bejelentette, lemondja a szeptember végére tervezett magyarországi útját. A parlament sajtószolgálata Ramil Safarov kiadatásával indokolta az utazás lefújását. Szerzs Szargszján örmény elnök összehívta a nemzetbiztonsági tanács ülését, az örmény parlament alelnöke pedig a nemzetközi közösség fellépését is sürgette Safarov szabadlábra helyezése után. 

"Az, hogy a magyar hatóságok kiadták Azerbajdzsánnak a bűnöző Ramil Safarovot, minimum értetlenséget és felháborodást kelt, mert világos volt, hogy mi vár Azerbajdzsánban erre a gyilkosra. Ami pedig Aliyev elnöki kegyelmét illeti, ez újabb bizonyítéka annak, hogy Azerbajdzsánban állami szinten érvényesül az örmények iránti gyűlölet és a fasizmus politikája" - közölte Eduard Sarmazanov örmény parlamenti alelnök Safarov magyarországi elengedését kommentálva

"Úgy vélem, hogy ez a megdöbbentő lépés, a gyilkos kegyelemben részesítése nem maradhat válasz nélkül, a nemzetközi közösségnek el kell ítélnie" - mondta az örmény parlament alelnöke.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) pénteken jelentette be, hogy Magyarország átadta Azerbajdzsánnak Safarovot. Bár a KIM szerint az azeri hatóságok azt közölték, folytatják az ítélet végrehajtását, Safarov azonnal kegyelmet kapott és szabadon engedték. Korábban több örmény civil szervezet is azt kérte, a magyar hatóságok ne adják ki a férfit.

Safarov 2004 februárjában egy hipermarketből beszerzett baltával megölte örmény hallgatótársát Budapesten, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Hungária körúti kollégiumában. Állítólag azért végzett Gurgen Margaryannal, mert korábban provokálta őt, és meggyalázta nemzeti jelképeit. Safarovot 2007-ben életfogytig tartó börtönre ítélte a magyar bíróság, legkorábban harminc év múlva szabadulhatott volna itthon.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.