2012. augusztus. 29. 15:18 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 29. 15:07 Világ

Mikó-ügy: vizsgálatot kért maga ellen Eckstein-Kovács Péter

Saját maga ellen kért büntetőjogi vizsgálatot a román korrupcióellenes ügyészségtől (DNA) Eckstein-Kovács Péter volt kisebbségügyi miniszter annak tisztázására, hogy törvénysértő volt-e a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatása a református egyháznak.

Eckstein-Kovács Péter 2000-ben kisebbségügyi miniszter volt Mugur Isarescu jobbközép kormányában, amelyben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is részt vett.

A politikus szerdán a DNA székháza előtt tartott rögtönzött sajtótájékoztatóján rámutatott, hogy abban az időben még nem létezett kerettörvény a kommunizmus idején államosított ingatlanok visszaszolgáltatására. 1999-ben a koalíciós kormány sürgősségi rendelettel juttatott vissza harminc ingatlant a kisebbségi közösségeknek és egyházaknak, majd a restitúciós listát 2000-ben, a kisebbségügyi miniszter javaslata alapján újabb 74 ingatlannal - köztük a Székely Mikó Kollégium épületegyüttesével - egészítették ki.

Eckstein-Kovács szerint miniszterként az ő felelőssége volt a visszaszolgáltatási lista összeállítása és a restitúció törvényességének ellenőrzése, mégis a kormányhatározatot végrehajtó restitúciós bizottság tagjai kerültek bíróság elé. A politikus az MTI-nek elmondta: a visszaszolgáltatási döntés kezdeményezőjeként nem nézheti tétlenül, hogy a határozatot végrehajtó restitúciós bizottság tagjait börtönbüntetésre ítélték. "Meg vagyok győződve a visszaszolgáltatás törvényességéről, ugyanúgy meg vagyok győződve a három kolléga ártatlanságáról is" - mondta Eckstein-Kovács Péter.

A buzaui bíróság június 29-én hozott első fokú ítéletében kimondta, hogy a romániai restitúciós bizottság jogtalanul juttatta vissza az a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumot az Erdélyi Református Egyházkerületnek, mivel az épületegyüttest nem az egyház pénzéből, hanem nagyobb részben közadakozásból építették. A bíróság a visszaszolgáltató bizottság tagjait - Marosán Tamást, Markó Attilát és Silviu Climet - három-három évi szabadságvesztésre ítélte, és a református egyházat az államnak okozott kár címén 1,13 millió lej (76 millió forint) kifizetésére kötelezte. Az érintettek fellebbeztek a döntés ellen.

Az erdélyi magyar történelmi egyházak az Igazság Napja elnevezéssel békés demonstrációt hirdettek szombatra a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium elé, a restitúciós bizottság tagjait sújtó, általuk igazságtalannak tartott ítélet és a romániai egyházi vagyon visszaszolgáltatásának halogatása elleni tiltakozásul.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.