2012. augusztus. 09. 13:12 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 09. 13:09 Világ

Fákat kell kivágni, hogy szabadon mehessen az Endeavour űrsikló

Több száz fát kell kivágni, jelzőlámpákat, közlekedési táblákat leszerelni októberben Los Angelesben, hogy az Endeavour űrsikló megtehesse utolsó útját szárazföldön végső otthonába, a kaliforniai tudományos központba.

Az óriás űrjármű, amely egykoron óránként 28 160 kilométeres sebességgel száguldott a világűrben, utolsó útján óránként három kilométeres sebességgel halad majd a Los Angelesben lévő központba. "Ezt leszámítva soha többé nem lehet majd látni, amint űrsikló gördül végig az utcán" - hangoztatta Jeffrey N. Rudolph a központ igazgatója szerdai sajtótájékoztatóján.

Az október 12-én kezdődő szárazföldi utazást kétnaposra tervezik. A 18 méter magas és 24 méter szárnytávolságú űrrepülőgép négy önjáró, számítógép segítségével összehangolt kerekes jármű segítségével halad majd keresztül Los Angeles utcáin. Mellettük halad majd egy mérnök, aki joystickkel fogja irányítani a monstrumot.

Az Endeavour szeptember 20-án érkezik meg egy Boeing 747-es repülőgép tetejére szerelve a Los Angeles-i Nemzetközi Repülőtérre, és ott marad október 12-ig. Az űrrepülőgép utolsó útján valójában hazatér Kaliforniába, hiszen ott szerelték össze, a Los Angelestől északkeletre fekvő Palmdale-ben. Első útján is a dél-kaliforniai Mojave-sivatagban szállt le, az Edwards légitámaszponton.

Az Endeavour tavaly fejezte be 25. küldetését. 1991-ben került az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA kötelékébe; az utolsóként elkészült űrrepülőgép a Challengert váltotta fel, amely 1986-os fellövésekor megsemmisült.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.