2012. augusztus. 08. 14:20 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 08. 13:55 Világ

Megtapsolták a tárgyalóteremben a bekasztlizott orosz punknővéreket

A sztálini időket idézi a Pussy Riot nevű orosz punkegyüttes három tagja elleni per – ezt mondta a bíróság előtti utolsó felszólalásában Nagyezsda Tolokonnyikova, az együttes vezetője szerdán.

"Az egész orosz rendszer és nem csak a Pussy Riot áll ma a bíróság előtt. Szégyen, hogy mennyire passzív az orosz társadalom" - mondta beszédében Tolokonnyikova. "Ha a politikai rendszer így védekezik a 30 másodperces performanszunk ellen, az azt jelenti, félnek tőlünk" - tette hozzá.

Egyik társa, Marija Aljohina szintén történelmi párhuzamokat állított fel beszédében. "Olyan, mintha senki nem emlékezne a közelmúltból, a vörös terrorból tanult leckékre. Emlékezet nélküli emberek ítélkeznek felettünk" - mondta. A Russian Today nevű orosz-amerikai tévécsatorna helyszínen tartózkodó tudósítója szerint a fiatal lányok szavait kitörő taps fogadta a tárgyalóteremben.

A bíróság szerdai határozata szerint augusztus 17-én délután hirdetnek majd ítéletet a lányok ügyében, akik ellen a februárban a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyházban előadott, Putyin-ellenes "punk ima" miatt folyik eljárás. A vallási gyűlöletből elkövetett huliganizmus vádjával bíróság elé állított 22 éves Tolokonnyikovára, a 24 éves Aljohinára és 29 éves Jekatyerina Samucevicsre kedden három év börtönt kért az ügyészség.

A vádlottakat hónapok óta vizsgálati fogságban tartják. "A börtön Oroszország miniatűr mása" - mondta szerdán a bíróságon Aljohina, aki öt hónapot töltött egy fegyintézetben. A dumának, az orosz parlament alsóházának egy név nélkül nyilatkozó képviselője szerint a bíróság valószínűleg három évnél rövidebb büntetést fog kiszabni a lányokra, de szabadon nem engedik őket.

A tárgyalás helyszínéül szolgáló moszkvai bíróság előtt a sajtó képviselőivel együtt körülbelül 150 ember gyűlt össze. Sokan a lányok mellett tüntettek, köztük Dmitrij Gudkov parlamenti képviselő, de voltak, akik Pussy Riot-ellenes jelszavakat skandáltak. A rendőrök a tüntetés három résztvevőjét őrizetbe vették. A februári performansz az orosz ortodox egyház sok hívőjét felháborította, egy novoszibirszki asszony például az őt ért erkölcsi károk miatt szerdán 30 ezer rubel kártérítésért perbe fogta az együttest.

A Pussy Riot elleni per hatalmas nemzetközi visszhangot váltott ki az utóbbi hetekben. Híres zenészek - például Madonna, Sting és a Red Hot Chili Peppers énekese -, politikusok és közéleti személyiségek szólaltak fel a szigorú eljárás és a kilátásba helyezett kemény büntetés ellen. Szerdán a német parlament alsóházának 120 képviselője és Yoko Ono, John Lennon özvegye is csatlakozott a tiltakozókhoz.

Madonna az ötödik hónapja letartóztatásban lévő lánybanda tagjainak szabadon bocsátását sürgette kedd esti moszkvai koncertjén, ahol több mint 20 ezren voltak. "Imádkozom a szabadulásukért" - tette hozzá az énekesnő, aki a fellépés során a lányokkal való együttérzése jeléül egyszer egy fekete símaszkot is magára húzott maszkos akciójukra utalva.

A keresztény szimbolikával átszőtt, kereszteket és ikonokat felvonultató látványos koncerten a popsztár kijelentette: "Amerikából jöttem, ahol bárki szabadon kifejtheti a véleményét, akkor is, ha mások ezzel nem értenek egyet, illetve a kormány nem osztja azt. Ez a demokrácia!".

Madonna a koncert előtt adott interjújában azt mondta: a lányok már megfizettek a tettükért azzal, hogy öt hónapot töltöttek letartóztatásban.

A Pussy Riot elleni eljárás előzményeiről itt olvashat.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.