2012. július. 22. 13:31 MTI/AFP/DPA Utolsó frissítés: 2012. július. 22. 13:23 Világ

Megemlékeztek a tavalyi norvégiai merénylet áldozatairól

Koszorúzással kezdődött vasárnap Oslóban a megemlékezés az egy évvel ezelőtti terrortámadás áldozatairól.

A koszorúkat a kormányszékház közelében V. Harald norvég király jelenlétében Jens Stoltenberg miniszterelnök helyezte el. A helyszínen tavaly július 22-én Anders Behring Breivik nagy erejű pokolgépet robbantott, megölve hét embert. A most 33 éves merénylő ezt követően a főváros közelében fekvő Utoya szigetén tüzet nyitott a norvég Munkáspárt ifjúsági táborának résztvevőire. A fiatalok közül 69-et ölt meg hidegvérrel, többet pedig súlyosan megsebesített.A szélsőséges nézeteket valló férfi elfogása után azt vallotta, hogy tettével az országot akarta megmenteni "a muzulmánok tömeges beáramlásától". Szerinte ugyanis bevándorlásukat a szocialista kormány politikája tette lehetővé.

A norvég miniszterelnök vasárnap mondott oslói beszédében rámutatott: Breivik kudarcot vallott. Pokolgépével és ámokfutásával ugyan meg akarta változtatni Norvégiát, ám annak népe kiállt az ország értékei mellett. 
A merénylő felfoghatatlan fájdalmat okozott, célját azonban nem tudta elérni - fogalmazott a politikus.

Jens  Stoltenberg beszédében felszólította honfitársait, hogy továbbra is tanúsítsanak toleranciát, melegszívűséget, és utasítsák el a gyűlöletet. "Ma arra kell emlékeztetnünk egymást, hogy a szeretet soha nem ér véget. A jóságot és az örömöt nem lehet kiirtani" - jelentette ki a kormányfő.

A tragikus esemény első évfordulóján a skandináv ország számos városában tartanak megemlékező istentiszteletet, este pedig hangversenyt rendeznek Oslóban.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.