2012. július. 20. 18:02 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 20. 17:54 Világ

A Tróját feltáró német tudósok nem kaptak ásatási engedélyt

Vélhetően a német-török műkincsviták miatt Törökország úgy döntött, hogy nem ad a német Tübingeni Egyetem kutatóinak a Trója romvárosára vonatkozó ásatási engedélyt erre a szezonra.

Ernst Pernicka kutató és csapata 2012-re kizárólag az antik város és az ott talált leletek restaurálására, konzerválására, illetve a leletek feldolgozására kapott engedélyt. A tudós ugyanakkor hangsúlyozta, számukra ez a legfontosabb. Az ásatási engedély pedig jövőre amúgy is amerikai kutatókra száll át.

A tübingeniek Trója-kutatásai 1988-ban kezdődtek, azóta most először fordult elő, hogy az illetékes török hatóságok nem adtak engedélyt a kutatóknak. Ennek hátterében a tudósok szerint a Törökország és Németország körüli vita állhat, amely az Anatóliából származó és német múzeumokban őrzött régiségek visszaadása körül zajlik immár évek óta.

A Südwest Presse című német lap értesülései szerint egy júniusi ankarai konferencián egy török kormányképviselő kereste fel a Törökországban dolgozó német kutatókat és felszólította őket, hogy járjanak közben a Törökország által igényelt műkincsek visszaadásában. Ankara már többször fenyegetőzött azzal, hogy ellenkező esetben megnehezíti a németek dolgát.

Németország a közelmúltban visszaszolgáltatott egy értékes hettita szobrot, de Bernd Neumann, a Merkel-kormány kulturális államminisztere hangsúlyozta, hogy "önként vállalt, baráti gesztusról" volt szó. A politikus így akarta elkerülni, hogy az esetet a török hatóságok precedensértékűnek tekintsék.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.