Megint verekedtek az ukrán parlamentben, de a nyelvtörvény átment
Az ukrán parlament elfogadta kedden a kisebbségbarát nyelvtörvényt, amelynek köszönhetően az orosz nyelv Ukrajna közigazgatási egységeinek felében, a magyar pedig Kárpátalján kaphat regionális státuszt.
Az országos vitát kiváltó nyelvtörvény tervezetének második olvasatban történő elfogadására 248 képviselő szavazott igennel a parlamenti ülésteremben megjelent 364 honatya közül. A szavazáskor megint verekedés tört ki, akárcsak a tervezet 2012. május 24-i parlamenti vitájában.
Az ellenzéki képviselők letörték az elnöki emelvény mikrofonjait, ezért nem lehetett tisztán hallani, amint Adam Martinyuk első házelnökhelyettes szavazásra bocsátotta a nyelvtörvényt - adta hírül az Unian hírügynökség.
Az állami nyelvpolitika alapjairól című jogszabálytervezetet a kormányzó Régiók Pártjának két parlamenti képviselője, Vagyim Kolesznyicsenko és Szerhij Kivalov nyújtotta be tavaly augusztusban. Az Ukrajnában élő nemzetiségek számára előnyös új nyelvtörvénynek köszönhetően egy adott közigazgatási egységen belül a kisebbségek hivatalosan is használhatják anyanyelvüket, ha az arányuk eléri a 10 százalékot.
A nyelvtörvény elfogadása ellen hevesen tiltakoztak az ellenzéki pártok és a nyugat-ukrajnai nacionalista erők, mert a jogszabálynak köszönhetően az orosz nyelv Ukrajna 27 közigazgatási egysége közül 13-ban kaphat regionális státust, és emellett Kárpátalján a magyar, a Krímben a krími tatár, Csernyivci megyében pedig a román nyelv emelkedhet regionális szintre. A többi nemzetiség kisebb közigazgatási egységekben használhatja majd hivatalosan az anyanyelvét.