2012. július. 03. 15:46 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 03. 15:44 Világ

Áll a bál Kína és a Fülöp-szigetek között

A vezető kínai pártlap kedden összeesküvés szításával gyanúsította meg a Fülöp-szigeteket, a kínai külügyi szóvivő pedig "provokációinak" leállítására szólította fel Manilát.

A Zsenmin Zsipao kommentárjában ismét arra figyelmeztetett, hogy Peking türelme nem tekintendő gyengeségnek, és nehezményezte, hogy Manila nem mondott le arról, hogy Kína és a Fülöp-szigetek területi vitáját a Délkelet-Ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) közelgő értekezletén megpróbálja napirendre tűzni.

"Ébernek kell lennünk" - hangoztatja a pártlap írásának szerzője. Egyben megerősíti azt az álláspontot, hogy Peking ellenzi "kívülálló" szervezetek, "külső erők" bevonását a területi vitákba, azok rendezését csakis az érintett felek egymás közötti tárgyalásaival képzeli el.

A Fülöp-szigeteki elnök, Benigno Aquino hétfőn a Reuters hírügynökségnek adott interjújában felvetette, hogy Manila esetleg pilóta nélküli repülőgépeket kérne az Egyesült Államoktól, hogy azok segítségével figyelje meg a vitatott tengeri területeket.

Hírek szerint Washington már felajánlotta P3C Orion kémrepülőgépek telepítését, amivel kapcsolatban az elnök megjegyezte: országa jelenleg nincs birtokában olyan gépeknek, amelyek a szükséges (felderítő) képességekkel rendelkeznének.

Ezzel egy időben a Fülöp-szigeteki szenátus elnöke Juan Ponce Enrile a vitatott Huangjan (Huangyan)-szigettel (Panatag-zátonnyal) kapcsolatos kínai igényre vonatkozóan egy lapnak azt nyilatkozta, hogy az "jogilag gyengén" alátámasztott.

Pekingben a már-már elcsendesülő vita felélénkülésére úgy reagáltak, hogy a külügyi szóvivő, Liu Vej-min felszólította Manilát, "állítsa le provokatív cselekményeit, ne gerjessze a közhangulatot és előzze meg. hogy a  helyzet még bonyolultabbá váljon".

Az Egyesült Államok deklaráltan nem óhajt területi vitákba beleszólni, de már kinyilvánította, hogy a Dél-kínai-tenger szabad hajózhatósága alapvető érdekeit érintő kérdés.

Keddi manilai jelentések szerint az elnöki palota nem látja indokoltnak, hogy Peking provokációnak értékeli a kémrepülőgépek esetleges rendszerbe állítását. Azok ugyanis - szól az indoklás - nem sértenek senkit, csupán elősegítik az ország területének ellenőrzését.

Peking és Manila április elejétől kezdve hetekig hangosan vitázott, miközben hajóik felsorakoztak a kérdéses területen, s mindkét részről azt hangoztatták, hogy a sziget, illetve a zátony országuk területének a része. Május közepétől a két ország kölcsönösen halászati tilalmat rendelt el a térségben, és részben visszavonta, részben csökkentette hajóinak létszámát a sziget közelében.

Hirdetés
hvg360 Köves Gábor 2024. december. 04. 19:30

Jean Reno a HVG-nek: Visszavonulni? Magát a szót sem értem

Már magyarul is olvasható a világhírű francia színész első regénye, az Emma. Jean Renóval a Luc Bessonnal közös múltról, Natalie Portman ellenérzéseiről, egy tehetséges pingvinről, egy vaginába rejtett memóriakártyáról és Robert De Niróról is beszélgettünk.