Világ MTI 2012. június. 27. 14:53

Erdogan: Törökország nem akarja megtámadni Szíriát

Törökországnak nem áll szándékában megtámadni a szomszédos Szíriát, amely lelőtte egy katonai repülőgépét a Földközi-tenger felett - jelentette ki szerdán Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök.

Egy nappal korábban a kormányfő fenyegető hangon nyilatkozott a hadsereg által foganatosított ellenlépésekről, s azt hangoztatta, hogy a török felderítő repülőgép elleni szándékos, ellenséges támadás nem marad megválaszolatlanul.

"Törökországnak, a török népnek nem áll szándékában megtámadni Szíriát" - mondta most, hangsúlyozva, hogy országa "nem tanúsít ellenséges magatartást egyetlen országgal szemben sem". Mindazonáltal - Szíria említése nélkül - azt ígérte, hogy "a leghatározottabb válaszban" részesítenek minden, Törökország ellen irányuló "ellenséges cselekedetet". 

A lelőtt gép után kutatva
MTI / EPA

Erdogan az első török gyártmányú, TAI Hürkus típusú katonai repülőgép avatási ünnepségén mondott beszédet, amiről a török televíziók is beszámoltak. A Hürkus kétüléses, egymotoros, légcsavaros gép, amelyet kiképzési célokra és földi célpontok elleni támadásokra fejlesztett ki a Turkish Aerospace Industries (TAI) vállalat.

A török légierő egy F-4E típusú felderítő gépének június 22-i lelövésére válaszul Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök kedden kijelentette, hogy a török hadsereg mostantól válaszolni fog a szíriai katonák minden határsértésére. Erdogan azt is mondta, hogy Törökország támogatni fogja a szíriai népet Bassár el-Aszad elnök "véres" diktatúrájának megdöntésében.

Keddi bejelentésével egy időben a NATO brüsszeli tanácsülése elfogadhatatlannak minősítette az incidenst, és együttérzéséről biztosította Ankarát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.