Világ MTI 2012. június. 15. 12:17

Mi lesz a görög választások után?

Minden felmérés arra mutat, hogy a vasárnapi görögországi választásokon egyetlen párt sem fog abszolút többséget szerezni a 300 tagú athéni parlamentben. A gazdasági-pénzügyi válság miatt az országnak mielőbb cselekvőképes kormányra van szüksége. Csakhogy a görög pártok nem szívesen működnek együtt politikai ellenfeleikkel, a koalícióknak nincs hagyományuk Athénban. A lapok ezért több forgatókönyvet is "lejátszanak" a választások utáni időszak alternatívái közül.

Az első forgatókönyv szerint a nemzeti megmentés széles bázisú kormánya fog megalakulni. Ebben a három legjelentősebb párt vehetne részt: a konzervatívok (Új Demokrácia), a szocialisták (Paszok) és a baloldali radikálisok (Sziriza). Esetleg csatlakozhatna hozzájuk a kisebb, mérsékelt Demokratikus Baloldal (Dimar). E koalíció közös nevezőjét az euróövezetben való bennmaradás képezné. Egyúttal a kormány szorgalmazná a megszorítási program enyhítését, arra hivatkozva, hogy a takarékossági intézkedések megbénították a gazdaságot. Egy ilyen koalíció stabil és cselekvőképes volna, mivel a lakosságnak több mint 70 százalékát képviselné, és kényelmes többségre támaszkodna a parlamentben.

A második forgatókönyv szerint olyan kormány alakul, amelyben összefognának az egyértelműen Európa-párti erők, tehát az Új Demokrácia, a Paszok és a Demokratikus Baloldal (Dimar). E változatnak az lenne a bökkenője, hogy ellenzékbe szorítaná a radikális Szirizát. Ez a párt pedig - amelyhez időközben átállt számos, korábban a Paszok színeiben politizáló szakszervezeti vezető - összefogna a kommunistákkal (KKE), és sztrájkokat és tüntetéseket szervezve teljes káoszba dönthetné Görögországot.

AP / Petros Giannakouris

A harmadik forgatókönyv szerint létrejön a Sziriza és a Demokratikus Baloldal összefogása, amennyiben e két párt elegendő számú mandátumot szerez a törvényhozásban. Úgy tűnik azonban, hogy a Dimarnak nem fűlik a foga egy ilyen baloldali koalícióhoz. Ugyanez mondható el a kommunistákról. Ebből következően a megoldás egy olyan kormány lehetne, amelyben a Sziriza, a Paszok meg a Dimar venne részt. Hátulütője azonban ennek a lehetőségnek az, hogy számos baloldali politikus nem hajlandó együttműködni a Paszokkal, amelyet felelősnek tartanak a kialakult válságért.

A negyedik és egyben a lehető legrosszabb forgatókönyv az, hogy a politikusok nem tudnak egyezségre jutni, és újabb választásokat kell kiírni. Ez azt jelentené, hogy Görögország újabb 6 hétre cselekvőképes kormány nélkül maradna, és egy szép napon összeomlana. A bérek kifizetésére, a nyugdíjak folyósítására, gyógyszerekre csak július közepéig van pénze az államnak.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?