2012. június. 12. 22:05 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 12. 21:48 Világ

Újra helyretette a Vatikán az amerikai apácákat

A Vatikán ismét felhívta az amerikai apácák figyelmét arra, hogy erkölcsi kérdésekben túlságosan "szabados" álláspontot foglalnak el, és az engedelmesség kötelme rájuk is vonatkozik. Kedden a Vatikánban találkoztak a Hittani Kongregáció vezetői az egyesült államokbeli Legfőbb Szerzetes Elöljárónők Konferenciájának küldöttségével.

A Szentszék már áprilisban "komoly tanbeli eltérésekre" hivatkozva fogalmazta meg bírálatát a Legfőbb Szerzetes Elöljárónők Konferenciájának tevékenységével kapcsolatban. Ez a szervezet az Amerikában szolgáló nővérrendek vezetőit tömöríti, nagyjából 1500 tagja van, ők az Egyesült Államokban szolgáló rendek 57 ezer nővérének 80 százalékát képviselik.

A szervezet működésével kapcsolatban a Hittani Kongregáció már 2001-ben fenntartásait fejezte ki, 2008 óta pedig Leonard Blair toledói püspök végzett értékelést a munkájáról. A vizsgálatok eredményeiről áprilisban számolt be a kongregáció vezetője (prefektusa), William Levada. A bíboros szerint a konferencia megreformálására van szükség, mégpedig szabályzatának, programjának, az általa követett liturgiának a felülvizsgálásával, mindezek a Vatikán szerint eltávolodtak ugyanis az egyház tanításától.

A szexualitásra, abortuszra, eutanáziára vonatkozó kérdésekben a Legfőbb Szerzetes Elöljárónők Konferenciája nyíltan az egyházzal ellentétes nézeteket vall például a nők pappá szentelése, a homoszexuálisok lelkipásztori gondozásának értelmezése vagy a katolikus tanítással összeegyeztethetetlen radikális feminizmus terén.

A Vatikán képviselői a keddi találkozón "az egyházi szeretetközösség megerősítésére", a "türelmes és együttműködő megújulás" fontosságára helyezték a hangsúlyt. Felhívták a figyelmet arra, hogy a kánoni jog értelmében ez az amerikai szervezet  továbbra is a Szentszék felsőbb szintű irányítása alatt áll.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.