2012. május. 24. 16:20 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 24. 16:15 Világ

Beszédei miatt börtönözhetnek be egy kurd képviselőt Törökországban

Tíz év börtönre ítélte egy török bíróság csütörtökön Leyla Zana kurd parlamenti képviselőt, akit korábban Nobel-békedíjra is jelöltek. A több mint négy évvel korábbi beszédeiben való militáns propaganda terjesztéséért kapta a büntetést.

A parlamenti képviselőt a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) nevű gerillaszervezet propagandájának terjesztéséért ítélték el. A PKK 28 éve harcol Törökország délkeleti részének elszakadásáért, önálló kurd állam létrehozásáért. A harcokban több mint 40 ezer ember halt meg.

Zanát korábban már elítélték összesen kilenc beszédéért, amelyeket 2007-ben és 2008-ban sajtóértekezleteken illetve nyilvános gyűléseken mondott. Az ítéletet azonban a fellebbviteli bíróság megsemmisítette. Arra hivatkoztak, hogy a politikusnak nem volt megfelelő lehetősége a védekezésre.

A legutóbbi, a délkelet-törökországi Diyarbakirban tartott perben a bíróság csütörtökön tíz év börtönre ítélte a politikust. Zanának parlamenti képviselőként mentelmi joga van, így az ítélet csak azután lép hatályba, ha lemond mandátumáról. A következő parlamenti választás 2015-ben esedékes.

Zana 1991-ben került az érdeklődés középpontjába, amikor kurd nyelven mondta el a képviselői esküt a parlamentben.

Egy állambiztonsági bíróság 1994-ben bűnösnek találta őt a PKK fegyvereseivel való kapcsolattartásban, emiatt bebörtönözték. Csak 2004-ben szabadult, miután a fellebbviteli bíróság felmentette őt és három másik volt kurd parlamenti képviselőt.

A Kurdisztáni Munkáspártot Törökország, az Egyesült Államok és az Európai Unió terrorszervezetként tartja számon.

A tavaly júniusi parlamenti választásokon Zana egyike volt annak a kurdok támogatta 36 jelöltnek, akik bekerültek az 550 fős törvényhozásba.

Az utóbbi években a török kormány számos kulturális reformot hajtott végre az évtizedek óta asszimilációs politikának alávetett kurd kisebbség jogainak jobb biztosításáért. Zana és társai azonban továbbra is küzdenek a főként kurdok lakta délkelet-törökországi régió politikai autonómiájáért.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.