2012. május. 16. 16:17 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 16. 16:14 Világ

Száz orángután égett halálra Szumátrán

Több tucat orangután pusztult el egy égetéses erdőirtásban Szumátra északi részén. Az indonéz hatóságok két pálmaolaj-cég ellen indítottak eljárást, mert a gyanú szerint leégették egy tőzegláperdő nagy területeit, hogy teret nyerjenek ültetvényeiknek.

Helyi természetvédők szerint a Tripa erdőben körülbelül száz orangután pusztult el, ezzel számuk kétszázra apadt - írta a Der Spiegel című német lap internetes kiadása. Év végére az összes emberszabású eltűnhet a területről. A szumátrai orangutánok számát 6600-ra becsülik.

Az égetéses erdőirtás tiltott tevékenység Indonéziában, tíz év fegyházzal és csaknem 230 millió forintnyi összeggel büntethetik. Ennek ellenére sokfelé égetik az erdőket, amellyel gyorsan nagy területhez lehet jutni. A tőzegláperdők esetében, mint ahogy Tripában is, eközben különösen sok üvegházhatású széndioxid keletkezik, mivel nemcsak a fák, hanem a talaj is elég méteres mélységben.

Az érintett vállalkozások állítólag 1600 hektárt (16 négyzetkilométert) égettek le. A cégek elutasították a vádat, és a helyi gazdálkodókat tették felelőssé.

Április elején természetvédők elvesztették azt a pert, amellyel próbálták megakadályozni, hogy a PT Kallista Alam pálmaolajcég engedélyt kapjon a Tripa erdő egy 1600 hektáros területének kiirtására és ültetvénnyé alakítására. A bíróság bejelentette, hogy nem illetékes az ügyben, döntését azzal indokolva, hogy először meg kellett volna próbálni peren kívüli egyezséget kötni. Ha a bíróság korábban közölte volna, hogy nem illetékes, közvetlenül be lehetett volna nyújtani a keresetet egy magasabb fokú szervhez - bírálta az esetet Ian Singleton biológus, a Szumátrai Orangutánvédelmi Program vezetője.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.