2012. április. 25. 20:44 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 25. 20:36 Világ

EP-bizottság: csak legvégső esetben lehet szó a schengeni határok visszaállíthatóságáról

Az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottsága szerdán megszavazta a határőrizet visszaállítását szabályozó schengeni rendelet módosítását.

Göncz Kinga (MSZP), a bizottság egyik alelnöke ezzel kapcsolatban kiadott közleményében kifejtette: "egyértelműen állást foglaltunk amellett, hogy a jövőben világosabb és egyértelműbb szabályok határozzák meg az ellenőrzés visszaállítását az EU belső határain". A magyar szocialista EP-képviselő szerint erre elsősorban azért van szükség, hogy "a tagállamok ne korlátozhassák önkényesen és indokolatlanul az uniós polgárok szabad mozgását".

"A módosított rendelet konkrét és egyértelmű feltételekhez kötné a határőrizet ideiglenes visszaállítását, átláthatóan szabályozná a tagállamok, a Tanács és a közösség nevében eljáró Európai Bizottság hatáskörét, pontos mutatókhoz kötné a meghozott intézkedések értékelését. Egyszóval világos viszonyokat teremtene, és nem hagyna teret az olyan önkényes tagállami lépéseknek, amikor is egy-egy kormány a szabad mozgás egyébként jogellenes korlátozására használja a határellenőrzés visszaállítását" - szögezte le.

A tagországok a határőrizet ideiglenes visszaállítását "csak különlegesen indokolt esetben, a szükségesség és az arányosság szempontjait figyelembe véve tehetnék meg, az Európai Bizottság egyetértésével. Így megszűnnének azok az esetek, amikor egyes tagállamok a határátlépések számának növekedésére, vagy az unión belüli belső migráció veszélyére hivatkozva állították vissza az ellenőrzést a belső határaikon" - fogalmazott Göncz Kinga. A témáról még az EP plénuma is tárgyal.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.