2012. április. 16. 09:48 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 16. 11:24 Világ

Három merénylet történt fél napon belül Mahacskalában

Az utóbbi 12 órában három robbantásos merénylet történt Dagesztán fővárosában, Mahacskalában - közölte hétfőn a dagesztáni belügy sajtószolgálata. Az eddigi adatok szerint két ember meghalt, öten megsebesültek.

Vasárnap este fél tíz körül egy üzletnél lépett működésbe egy robbanószerkezet. Két, arra járó diáklány sebesült meg.

Ezt további két merénylet követte az észak-kaukázusi több mint félmilliós nagyvárosban. Éjjel egy órakor az Akusinszk sugárúton, egy lépcsőházban robbant fel egy szerkezet. A helyszínen egy férfi megégett holttestét találták meg, akit Omargadzsi Ibragimov fegyveres csoportjának tagjaként azonosítottak. A feltételezések szerint a robbantás előkészítése közben lépett működésbe a robbanószerkezet, amely a merénylővel végzett. A detonáció olyan erejű volt, hogy két emelet magasságban leszakította a lépcsőt.

A legutóbbi robbanás ugyancsak az Akusinszk sugárúton történt. Egy Ford Focus robbant fel, moszkvai idő szerint fél tíz körül.

Az észak-kaukázusi köztársaságba március végén 25 ezres belügyi erőt irányították át Csecsenföldről, hogy kiszorítsák a területről a szakadár lázadókat. Dagesztánban szinte mindennaposak a merényletek és leszámolások. Múlt csütörtökön a Lenin kerületi ügyész munkatársát saját házában lőtték le. Március 30-án egy rendőr és egy vétlen járókelő vált fényes nappal fegyveres támadás áldozatává.

Több mint egy évtizeddel azután, hogy a második csecsenföldi háborúban a helyi szakadár erőket kiszorították a hatalomból, az Észak-Kaukázusban továbbra is szinte mindennaposak az incidensek a biztonsági erők és a felkelők között. Utóbbiakat a szegénység vagy az iszlám szent háború (dzsihád) ideológiája készteti arra, hogy fegyvert ragadjanak.

Az erőszakos cselekmények központja a Csecsenfölddel keletről, illetve nyugatról határos Dagesztán és Ingusföld.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.