2012. április. 09. 10:21 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 09. 10:23 Világ

Ex-KGB-s lett a dél-oszét elnök

Egy volt titkosszolgálati vezető nyerte meg a vasárnap megrendezett dél-oszétiai elnökválasztást.

A központi választási bizottság elnökének hétfői közlése szerint Leonyid Tibilov a második fordulóban a szavazatok 54,12 százalékát hódította el, míg ellenfele, David Szanakojev elnöki emberjogi biztos a voksok 42,65 százalékát szerezte meg. A részvételi arány 71 százalékos volt. Dél-Oszétiában, a Grúziától levált szakadár köztársaságban megismételt elnökválasztást tartottak, mert a hatóságok szabálytalanságokra hivatkozva érvénytelenítették az előző, tavaly novemberi voksolást, amelyet Alla Dzsiojeva ellenzéki politikus nyert meg a Moszkva támogatását élvező Anatolij Bibilovval szemben.

A 60 éves Tibilov a szovjet időkben lépett be az Állambiztonsági Bizottság (KGB) állományába, majd a kilencvenes években a szervezet dél-oszét részlegét irányította. Dél-Oszétia - akárcsak a másik szakadár grúz terület, Abházia - már a kilencvenes évek elején kinyilvánította elszakadását Grúziától. A két szakadár területet a 2008 augusztusi orosz-grúz villámháborút követően ismerte el független államként Moszkva. Grúzia kísérletet tett arra, hogy katonai erővel visszaszerezze fennhatóságát a tőle korábban elszakadt területek fölött, ám az orosz haderő megsemmisítő csapást mért a grúz hadseregre.

Abházia és Dél-Oszétia függetlenségét Oroszországon kívül csupán Nicaragua, Venezuela és néhány csendes-óceáni apró szigetállam ismerte el, ez azonban egy csöppet sem zavarta Moszkvát abban, hogy katonai megállapodást kössön a két régióval, és immár e nemzetközi szerződésnek mondott megállapodásra hivatkozva állomásoztasson katonákat Abháziában, illetve Dél-Oszétiában. Az Egyesült Államok és az Európai Unió már korábban jelezte, hogy nem ismeri el a dél-oszét elnökválasztást.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.