2012. április. 05. 09:23 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 05. 11:27 Világ

Az iszlám jogrend bevezetését tervezik Egyiptomban

A szigorú iszlám jogrend, a saría bevezetését nevezte "első és végső" célnak az egyiptomi parlamentben többséggel bíró Muzulmán Testvériség iszlamista mozgalom elnökjelöltje.

Hajrat as-Sáter a Vallási Szövetség a Jogokért és a Reformért nevű csoport kedd éjjeli ülésén azt is elmondta: külön intézményt állítana fel, hogy segítse a parlamentet ennek elérésében.

A 61 éves Sáter, aki a mozgalom egyik elnökhelyettese és milliomos üzletember, egyszersmind megígérte, hogy ha nyer a májusi elnökválasztásokon, akkor megreformálja a belügyminisztériumot, amely sok egyiptomi szerint régóta vezető szerepet játszik az ellenzéki vélemények elhallgattatásában.

Az iszlamista jelölt ugyanakkor tagadta, hogy a Muzulmán Testvériség alkut kötött volna a hadsereggel az elnökválasztáson való indulásról. A mozgalom, korábbi ígéretét megmásítva váratlanul közölte a hét végén, hogy jelöltet állít, és ezért kívülről-belülről sok bírálat érte az utóbbi napokban. Sáter csütörtökön mutatja be az indulásához szükséges dokumentumokat.

A politikus nem az egyetlen iszlamista jelölt. Ringbe száll még a testvériségénél konzervatívabb irányvonalat képviselő Házem Szaláh Abu Iszmaíl, valamint Abdel-Moneim Abul-Futúh, akit az MT még pálfordulása előtt kizárt a soraiból, miután bejelentette, hogy indul az elnökválasztásokon.

A hadsereg eközben szerdán újból megerősítette, hogy az elnökválasztás után az alkotmányozási folyamat állásától függetlenül átadja a hatalmat. A Nyugat aggodalommal figyeli az egyiptomi iszlamisták növekvő befolyását, miközben próbál kapcsolatot tartani tisztségviselőikkel. A Fehér Házban kedden fogadták őket.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.