Demokráciát és jogállamiságot ígér az új hongkongi kormányzó
Hitet tett a demokrácia vívmányai mellett az új hongkongi kormányzó, Leung Csun-jing, miután vasárnap ezrek tüntettek ellene, és azzal vádolták Kínát, hogy "benne volt a keze" Leung megválasztásában. Hongkong vezetője közleményében azt ígérte, hogy "alázatosan" meghallgatja, és komolyan figyelembe veszi az emberek véleményét.
Leung biztosította a hongkongiakat, hogy vigyáz a szabadságra, az emberi jogok tiszteletben tartására, a demokráciára és a jogállamiságra, mert ezek "Hongkong alapértékei".
Megígérte azt is: tiszteletben tartja az emberek véleménynyilvánításának jogát. A hongkongi különleges közigazgatási övezet és a központi kormány közötti viszonnyal kapcsolatban megjegyezte: szigorúan betartatja az "egy ország, két társadalmi rendszer" elvét, azt, hogy Hongkongot polgárai irányítják, és biztosított számunkra az autonómia magasabb foka.
Sajtóbeszámolók szerint Hongkongban vasárnap ezrek vonultak a központi kormány összekötő irodájához, amelyet előzőleg kordonnal vettek körbe. A tüntetők transzparenseikre az "egy ember, egy szavazat", valamint a "Leung Csun-jing, mondj le!" jelmondatokat írták. Egy fekete alapú felirat a gyász kínai karakterét ábrázolta, "a demokrácia halálát" jelképezve.
A kordonon belülre bejutni akaró tiltakozók összecsaptak a rendőrökkel, akik könnygázt vetettek be, többeket figyelmeztettek, de végül senkit nem állítottak elő.
A szervezők szerint 15 ezren voltak, a rendőrség viszont 5300-ra tette a demonstrálók számát. Este 10 óra körül a tüntetők békésen elvonultak - írja a hongkongi South China Morning Post.
Az 57 éves Leungot március 25-én választotta meg az 1200 tagú választási bizottság. Az 1132 leadott voksból 689-et kapott. A választási hadjárat során őt is, de a korábban nyerésre esélyes Henry Tang Jing-jent (Tang Ying-yen) is megvádolták azzal, hogy "Peking embere". A hongkongi közvélemény-kutatások szerint a megkérdezettek többsége a jelöltséget megszerző egyik politikusra sem szavazott volna.