2012. március. 27. 18:55 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 27. 20:23 Világ

Már nem mérgezés az eutanázia a svájci statisztikában

A svájci halálozási statisztika szerint az eutanáziával elhunytak teszik ki az összes halálozás 5 ezrelékét - derül ki az ország első ilyen természetű hivatalos adataiból, amelyeket kedden hoztak nyilvánosságra. A svájci statisztikában a segítséggel elkövetett öngyilkosság "mérgezésként" szerepelt korábban az adatokban.

A most közzétett számokból az derült ki, hogy ezer halálos esetre 5 eutanázia jut. A módszert választók 55 százaléka nő, 45 százaléka férfi.

Az is egyértelmű, hogy évről évre emelkedik a segítséggel elkövetett öngyilkosságok száma: míg 1998-ban csak 43 esetet regisztráltak, addig 2009-ben már 297-et. Ez a szám nem tartalmazza az alpesi országba kifejezetten ezzel a céllal érkezett külföldieket. Korábbi adatok nincsenek, jóllehet Svájcban 1942 óta számít legálisnak az eutanázia.

Az esetek 90 százalékában az elkövetők 55 évesek vagy idősebbek, csupán egy százalék 35 éven aluli, ami a 12 esztendőt összesítve mindössze 20 embert jelent.

A legtöbben halálos betegségben, legfőképpen rákban szenvedtek, de a vizsgált periódusban 71 depressziós és 24 vak páciens választotta az önkéntes halált.

Bernhard Sutter, Svájc legnagyobb, az eutanáziához segítséget nyújtó csoportjának, az EXIT-nek az alelnöke szerint az adatokból kiderül, hogy ez a gyakorlat egyre elfogadottabbá válik.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?