2012. március. 20. 13:23 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 20. 13:57 Világ

Lengyel légikatasztrófa: kihantoltak két áldozatot

Exhumálta a lengyel katonai ügyészség a kormánygép szmolenszki katasztrófájának két áldozatát, hogy felülvizsgálhassa az orosz patológiai vizsgálat eredményét.

Az exhumálásokat a nyugat-oroszországi Szmolenszk mellett 2010. április 10-én lezuhant lengyel elnöki különgép ügyét vizsgáló varsói katonai ügyészség rendelte el, mert részletes vizsgálatokkal akarja meghatározni az orosz igazságügyi orvosszakértők dokumentációjában rögzített téves adatok és hibák mértékét. Przemyslaw Gosiewski volt miniszterelnök-helyettes, a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt volt parlamenti képviselőjének holttestét hétfőn hantolták ki Varsóban, míg Janusz Kurtyka, a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) volt elnökének holttestét kedden emelték ki krakkói sírjából.

A kihantolás részben eleget tett Gosiewski felesége kérésének, aki már három hónappal a katasztrófa után kérvényt nyújtott be az ügyben. Ugyanakkor nem engedélyezték, hogy az özvegy által felkért amerikai szakértő Michael Baden is megvizsgálja a holttestet. Kurtyka holttestét hivatalból indított eljárás során, az özvegy tiltakozása ellenére emelték ki a sírból.

Az első exhumálást tavaly augusztusban végezték, Zbigniew Wasserman, a PiS volt képviselője lányának kérésére, aki szerint mind a 96 áldozat holttestét meg kellene vizsgálni. A lengyel patológusok kimutatták az orosz szakértők dokumentációjának hibáit, de nem vonták kétségbe a patológiai vizsgálat legfontosabb következtetéseit.

Nem kizárt, hogy újabb exhumálásokra is sor kerül, mert például Tomasz Merta kulturális miniszterhelyettes özvegye is gondolkozik a lengyel vizsgálat kérvényezésén. Zbigniew Rzepa, a legfelsőbb katonai ügyész szóvivője az MTI érdeklődésére azt válaszolta, hogy az eljárás további tervezett lépéseiről nem tájékoztathatja a közvéleményt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.