2012. március. 18. 15:45 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 18. 15:41 Világ

Tízezren tüntettek az oligarchák ellen Montenegróban

Több mint tízezren tüntettek a montenegrói fővárosban vasárnap a nehéz gazdasági helyzet és súlyos szociális körülmények miatt, a kormányt pedig távozásra szólították fel arra az esetre, ha a választópolgároké helyett - mint a demonstrálók hangoztatták - továbbra is az oligarchák érdekeit védené.

A szakszervezetek, civil és diákszervezetek felhívására, "Itt az idő" jelszóval rendezett megmozduláson felszólalók hangsúlyozták, hogy Montenegrónak felelős hatalomra és tiszta gazdálkodásra van szüksége, a podgoricai kormány pedig mondjon le, ha nem képes e feltételeknek megfelelni.

A tüntetők többek között a "Lázadj fel, itt az idő!", "Adjátok vissza az elvett pénzt!", "Diplomázz - emigrálj!", "Elég volt", "Tolvaj Milo!" jelszavakat harsogták; ez utóbbi minden bizonnyal Milo Djukanovic volt kormányfőre és államfőre vonatkozik.

A megmozdulást az áramdíj, az üzemanyagárak, a telefon- és internetszolgáltatás díjainak emelkedése miatti tartották meg. A résztvevők követelték a korrupciógyanús privatizációs szerződések felülvizsgálatát és felbontását, az ilyen szerződésekben részes személyek egyéni felelősségének a megállapítását, vagyonuk eredetének kivizsgálását. Követelték a korrupció felszámolását, az ingyenes oktatást, a sajtó szabadságának biztosítását is.

Igor Luksic montenegrói kormányfő korábban úgy nyilatkozott, megérti, ha vannak megmozdulások, különösen gazdasági, szociális okok miatt. Megjegyezte azonban, hogy nincs olyan ország Európában, ahol ne tüntetnének a jelenlegi gazdasági, szociális helyzet miatt.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.