2012. március. 16. 19:03 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 16. 19:00 Világ

Antifasiszták tüntettek a Waffen SS egykori katonái ellen Rigában

Csaknem 1500 ember vett részt pénteken Rigában a Waffen SS egykori lett katonáinak felvonulásán. A menet végpontjától, a Szabadság-emlékműtől 30 méterre tartották meg ellentüntetésüket oroszok, akik a zsidók és más kisebbségek ellen elkövetett háborús bűnökre emlékeztek. A demonstrációkon rendbontás nem volt.

Az illetékes önkormányzat biztonsági okokból betiltotta korábban a veteránok és támogatóik tüntetését, de a rigai bíróság csütörtökön engedélyezte azt és az antifasisztákét is.

Az évente megrendezett felvonulás mindig felkavarja a kedélyeket: Moszkva és Lettország orosz kisebbsége a nácizmus dicsőítését látja benne, úgy gondolja, hogy az ünnepség sérti azoknak a millióknak az emlékét, akik meghaltak a náci Németország elleni háborúban. A megemlékezés támogatói viszont a függetlenségi küzdelemre emlékeznek vele. Az indulatok ellenére pénteken nem történt incidens, igaz, több mint ezer rendőr gondoskodott arról a helyszínen, hogy ez így legyen.

Az AP amerikai hírügynökség jelentésében kiemelte, hogy a tüntető oroszok transzparenseikre a holokauszt képeit tették, és a képeket akasztófára emlékeztető fapóznákra tűzve tartották a magasba.

A lett kormány álláspontja az, hogy a Lett Légió harcoló alakulat volt, amelynek egyetlen tagját sem ítélték el légionista minőségében háborús bűnökért. Az alakulatba kötelező sorozással kerültek be a katonák, aki ki akart bújni a szolgálat alól, az börtönt, később halálbüntetést kockáztatott. A kormány mindazonáltal a korábbi évektől eltérően idén már elhatárolta magát a légiósok menetétől. Sokak szerint ez éppen annak a jele, hogy az ország vezetői még nem néztek szembe az ország történetének ezen sötét korszakával.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.