Világ MTI 2012. március. 13. 15:14

Lapszemle: Szlovákia modernebb és liberálisabb, mint Magyarország

A Právo című cseh, valamint a der Standard című osztrák lap is Magyarországhoz viszonyította Szlovákiát hétfőn az előre hozott szlovákiai parlamenti választások eredményeinek a várható következményeit boncolgatva, míg a Rzeczpospolita című lengyel újság az európai populista baloldal választási győzelmének látja Robert Fico pártjának elsőségét.

A Právo című baloldali cseh napilap kedden Fenyegeti-e Szlovákiát a magyar forgatókönyv címmel közölt kommentárt a szlovákiai választás eredményéről. Szerzője, Jirí Pehe neves cseh politológus és egyetemi tanár úgy véli: a kérdés feltevése jogos, miután az idő megmutatta, hogy a magyarországi fejlődéssel kapcsolatos 2010-ben megfogalmazott aggodalmak megalapozottak voltak. Szlovákia esetében van néhány ok, amelyek alapján mégis bízni lehet abban, hogy a választások Magyarország "orbánosításához" hasonlóan mégsem vezetnek Szlovákia "ficósításához". A legfőbb ok az, hogy Szlovákiában már a Mecaiar-korszak végső szakaszában "impozáns módon felemelte fejét a polgári társadalom, s ez máig is aránylag erős", ahogy azt a Gorilla-ügy is megmutatta - fejtette ki Pehe.

Emlékeztetett arra, Václav Havel azt szokta mondani, hogy minden posztkommunista országnak két forradalomra van szüksége: először a kommunizmus, majd a posztkommunizmus ellen. Szlovákia már mindkettőn túl van, ezért ilyen szempontból "politikailag modernebb és liberálisabb, mint Magyarország". Ugyanakkor eltérés van azon fenyegetések között, amelyek egy nemzeti-konzervatív és egy szociáldemokrata típusú többségi kormány esetében jelentkeznek. Míg a jobboldali populisták a "dekadens" liberalizmus eltüntetését és a politika nacionalizációját akarják, a fényes nemzeti múlthoz fordulnak, a nem kommunista baloldal inkább drága szociális projektekkel kísérletezik, amelyek automatikusan nem antidemokratikusak. Fico előző kormányzása idején inkább pragmatikusan viselkedett, s kormánya nem kísérletezett felelőtlen projektekkel. "A világos európai orientáció jelentősen segített Szlovákiának. Bármilyen erős is lesz az abszolút többséggel való visszaélés csábítása, mégiscsak úgy tűnik, hogy Szlovákiát a magyar út automatikusan nem fenyegeti" - zárja kommentárját Jirí Pehe.

Václav Havel
AP

A Rzeczpospolita című lengyel konzervatív napilap az európai populista baloldal hatalomátvételének részeként elemzi Robert Fico választási győzelmét. A lap "Európa populista baloldala" című cikke arra hívja fel a figyelmet, hogy a haladó, nemzetek feletti baloldali ideológia teljesen átértékelődött: provincionálissá, nacionalistává és unióellenessé vált. A modern szlovákiai baloldal például Brüsszel joghatóságának csökkentését követeli.

A lap rövid interjút is közölt Steven Bastossal, a német Genshagen alapítvány elemzőjével, aki szerint "Fico azt bizonygatja, hogy példás európai, miközben olyan gazdasági megoldásokat javasol, amelyeket képtelenség finanszírozni" és elképzeléseit nehéz lesz összeegyeztetni az uniós szabályokkal. Hangsúlyozza, hogy a Fico-féle eszmék, azaz "a komplikált problémák egyszerűsített megválaszolásának" ötlete Dél-Európában is jelentkezett, de ott sem javasol konkrét megoldásokat. Szerinte a válság jegyében a politikusoknak könnyebb populista jelszavakkal sikert aratniuk, mert Brüsszelnek nehezebb meggyőznie a polgárokat, hogy "részben ők is befolyásolják az eseményeket és a döntéshozatalt".

Az osztrák Der Standard Paul Lendvai vendégkommentárját közölte a szlovák választásokról. A szerző politikai fordulatként értékelte a szociáldemokrata ellenzék győzelmét, és rámutatott arra, hogy az önálló Szlovákia megalakulása óta először ért el egy párt abszolút többséget a parlamentben. A választási eredmény gyakorlatilag szabad kezet ad a "dörzsölt hatalmi taktikus" Ficónak a kül- és a belpolitika alakításában - írta. Robert Fico Európa-politikájában vélhetően nem bizonyul majd "baloldali Orbánnak" - fogalmazott a cikkíró. Az igazi próbakövet nézete szerint az jelenti a leendő kormányfő számára, hogy a magyar kisebbséggel szemben populistából "konszenzusos" politikussá váljon. A választási eredmény "pofon" volt a nacionalisták számára - írta. Az SNS nem jutott be a parlamentbe. "Az irányított budapesti médiumok rádiós és televíziós kampánya a Fidesz-barát MKP mellett és az Orbán-kormány által évekig bojkottált Híd-Most ellen bumerángnak bizonyult" - fogalmazott. Diadala után Fico régóta esedékes és az EU által is elvárt toleráns kurzusba kezdhet a magyar kisebbséget illetően, és ezzel "itt is és ott is" elszigetelheti a szélsőségeseket - vélekedett Lendvai.  

Hirdetés