Világ MTI 2012. február. 29. 07:44

Gázmező fölött kakaskodnak japán és kínai hajók

Japán rendkívül sajnálatosnak nevezte és ismételten tiltakozott az ellen, hogy Kína felszólította: parti őrsége állítsa le a tengeri kutatást Kumejima szigete közelében - derül ki szerdai híradásokból.

"Közöltük Kínával, hogy országunk jogszerű tengerészeti kutatást végez kizárólagos gazdasági övezetünkben" - jelentette ki Fujimura Oszamu kormányszóvivő. Hozzátette, hogy tiltakozásukat diplomáciai csatornákon továbbították, a kutatási tevékenységet tovább folytatják. A tokiói reakció válasz volt arra, hogy kedden a Kelet-kínai-tengeren egy kínai hajó rádión felszólította a Takujo nevű hajó személyzetét: állítsa le tevékenységét, mert kínai vizeken tartózkodik. A japán hajó válaszában jogosnak nevezte a kutatást, és folytatta azt.

Hasonló incidens történt a térségben február 19-én, amikor két kínai tengerészeti felügyeleti hajó távozására szólított fel egy japán járőrhajót, valamint egy kutatóhajót, amely éppen a Takujo volt. A 66-os számú kínai hajó 550 méterre közelítette meg a japán kutatóhajót. A rádiós kommunikáció közöttük mintegy 20 percig tartott; a japán hajók másnap távoztak. Az incidens során a japán parti őrség repülőgépeit is mozgósították. A kínai külügyminisztérium szóvivője az eset kapcsán hangoztatta: Kína nem akarja, hogy bármelyik fél egyoldalú lépést tegyen a Kelet-kínai-tengeren.

AP

Kína és Japán egyaránt kizárólagos feltárási jogot követel magának kizárólagos gazdasági övezetük találkozásánál, a vitatott hovatartozású területen fekvő Csunghsziao (Chungxiao), japánul Sirakaba gázmezőn. Peking nem ismeri el Tokió egyoldalú határmegállapítását a térségben, és már több alkalommal kinyilvánította: álláspontja szerint a gázmező Kínáé, de ez nem jelenti azt, hogy elzárkózik a közös feltárástól. 2010 májusában és szeptemberében a mostanihoz hasonló incidens történt. Akkor kínai hajók ugyancsak kísérletet tettek japán hajók térségbeli tengerészeti kutatásának leállítására.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.