2012. február. 29. 12:20 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 29. 12:18 Világ

Anglia jóval kevesebb ügyet engedne el Strasbourgig

Az Emberi Jogok Európai Egyezményének reformját szorgalmazza a brit kormány annak érdekében, hogy a nemzeti bíróságok nagyobb hatáskörrel rendelkezzenek az Emberi Jogok Európai Bíróságával (EJEB) szemben - adta hírül szerdán a BBC brit közszolgálati televízió hírportálja.

A BBC birtokába jutott, Brighton-i Nyilatkozat című dokumentum tanúsága szerint London  - amely jelenleg fél évig a 47 országot tömörítő Európa Tanács (ET) elnöke - a strasbourg-i székhelyű testület átalakítását tervezi, s erről még az ET áprilisi brightoni csúcstalálkozója előtt tárgyalni kíván a tagállamokkal. Az állásfoglalás-tervezet értelmében a bíróság nem vizsgálhatna olyan eseteket, amelynek tartalma megegyezik a nemzeti bíróságok által vizsgált keresetekkel. Kivételt jelentene ez alól, ha a nemzeti bíróság nyilvánvalóan helytelenül értelmezte a szóban forgó emberi jogi egyezményt, vagy ha komoly kétségek merülnek fel az egyezmény értelmezésével és alkalmazásával kapcsolatban. Ezek alapján a BBC szerint a korábbinál jóval kevesebb ügy jutna el az EJEB-hez. 

A brit kormány mindemellett azt szeretné, ha az állampolgároknak rövidebb idő - a jelenlegi hat hónap helyett kettő-négy hónap - állna rendelkezésükre ahhoz, hogy a nemzeti bíróság végső ítélete után a strasbourg-i testülethez forduljanak. A tervezet szerint az emberi jogi egyezmény újrafogalmazásakor két alapelvet kell figyelembe venni; az egyik a szubszidiaritás, miszerint a döntéseket a lehető legalacsonyabb szinten kell meghozni, illetve a mérlegelési elv, amely nagyobb mozgásteret engedne a nemzeti kormányoknak a strasbourgi bíróság döntéseinek alkalmazásakor. 

A brit kormány ezen felül olyan új eljárást is javasol, ahol az EJEB a tagállamokra nézve nem kötelező tanácsadói véleményt fogalmazna meg, valamint több bíró foglalkoztatását szorgalmazza a testület hatalmas ügyhátralékának megoldására. Mindenesetre a BBC maga is megjegyzi, hogy London reformjavaslatai erősen vitathatóak, életbelépésükhöz pedig a 47 tagállam egyhangú jóváhagyására lenne szükség.
   

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.