Zenés, fáklyás katonai parádéval búcsúztatják Christian Wulff lemondott német államfőt. Az ünnepséget március 8-án tartják - közölte pénteken a szövetségi elnöki hivatal.
Az egy héttel ezelőtt lemondott államfővel kapcsolatban egészen péntekig bizonytalan volt, hogy a Bundeswehr tart-e számára ünnepélyes búcsúztatást. Több szakértő szerint kérdéses, hogy jár-e katonai tiszteletadás olyan személynek, aki azért távozik hivatalából, mert bűncselekmény gyanúja miatt eljárás indul ellene.
Az továbbra is kérdéses, hogy Wulff megkaphatja-e a visszavonult államfőknek élethosszig folyósított, évi 200 ezer euró körüli tiszteletdíjat. Berlini értesülések szerint a pártok nem egyedi, hanem általános érvényű megoldásra törekednek, így várhatóan törvénymódosítással rendezik a kérdést.
Katonai búcsúztatás leköszönő államfőnek, kancellárnak és védelmi miniszternek jár Németországban. A Bundeswehr díszzászlóalja és katonazenekara legutóbb a plágiumgyanú miatt lemondásra kényszerült védelmi miniszternek, Karl-Theodor zu Guttenbergnek tartott parádét.
Christian Wulff február 17-én jelentette be lemondását. Távozását hivatalosan azzal indokolta: nem áll mögötte akkora támogatás, hogy továbbra is vállalja a szövetségi elnöki posztot. Az ügyészség ugyanakkor már a lemondás előtti napon kezdeményezte mentelmi jogának felfüggesztését, miután személye körül két hónapja sokasodtak a kínos ügyek.
Wulff ellen korrupció gyanúja miatt indítottak korábban eljárást, és Guttenberg ügyében is zajlott ügyészségi vizsgálat, amikor búcsúztatták. A volt védelmi miniszter ellen szerzői jogok megsértésének gyanúja miatt nyomoztak, az eljárást később vádemelés nélkül zárták le.
A vonatkozó szabály szerint a fáklyás, zenés búcsúztatás megtartását a védelmi minisztérium rendeli el a leköszönő állami vezető hivatalának felkérésére. A tárca szóvivőjének pénteki nyilatkozata szerint a miniszter ezúttal elébe ment a felkérésnek, maga ajánlotta fel, hogy megrendezi az ünnepséget.
A szóvivő elmondta: Thomas de Maiziére miniszter örömmel nyugtázta, hogy Wulff elfogadta az ajánlatot. Hozzátette: a leköszönő államfő és a Bundeswehr viszonya igen szoros volt, Wulff hivatali ideje alatt több mint húsz alkalommal látogatta meg a német véderő különböző egységeit.
Wulff utódja várhatóan Joachim Gauck evangélikus lelkész, keletnémet polgárjogi harcos lesz. Őt a törvényhozásban résztvevő hat párt közül öt közösen jelölte államfőnek. A pártok elnöksége jövő héten találkozik Gauckkal. A jelölt hétfőn kezdi meg a tárgyalásokat, elsőként a legnagyobb párt, a konzervatív CDU vezetésével egyeztet, majd a legnagyobb ellenzéki erő, a szociáldemokrata párt (SPD) következik.
A következő államfőt március 18-án választják meg Németországban. Az alkotmány értelmében az államfőt, akinek hivatalos neve szövetségi elnök, a szövetségi közgyűlés választja meg. Ennek a testületnek kizárólag ez a feladata. Tagjai a Bundestag mindenkori képviselői és ugyanilyen számú küldött, akiket a 16 tartomány delegál a helyi parlamenti erőviszonyok arányában.