A nemzetközi lapok nagy része borúlátóan ítéli meg a második, 130 milliárd eurós görög mentőcsomag kilátásait.
A programot úgy állították össze, hogy annak révén Athén pénzügyi kötelezettségének maximumát legyen képes teljesíteni - írta a Frankfurter Rundschau című német napilap. Így az adósságszolgálat válik az athéni pénzügyi politika egyetlen mércéjévé. A csomag nem annyira a görögök, sokkal inkább a hitelezők érdekeit védi. A görögöket eközben nem kímélik: a megszorítások folytatódnak, a béreket ugyanúgy tovább kurtítják, mint a nyugdíjakat. A görögök problémái igazából csak most kezdődnek - vélte a napilap.
A Münchner Merkur szerint a "görög beteg csupán újabb infúziót kapott". Gyógyulást ez sem hoz, legfeljebb a középtávú túlélést biztosítja a brüsszeli orvosok szigorú felügyelete alatt. Az ő terápiájuk nem elsősorban a beteg öngyógyító képességét erősíti. Éppen ellenkezőleg: mihelyt úgy találják, hogy sikerült kiküszöbölni a hellén adósságvírus továbbadásának kockázatát a spanyol és olasz betegtársaknak, a görögöket az a veszély fogja fenyegetni, hogy hirtelen abbamarad a kezelés. Arra hivatkozva, hogy "a beteg gyógyíthatatlan" – olvasható a lapban.
Az amszterdami NRC Handelsblad értékelése szerint a görög katonai junta 1974-es bukása és Görögország 1981-es EU-csatlakozása óta egyetlen görög kormánynak sem sikerült megfelelő államapparátust kiépíteni. Ennek a kudarcnak a következménye, hogy Európa többi része most "gyarmatosítja" Görögországot. A lap óva int attól, hogy Athénnal szemben úgy járjanak el, mint Németországgal tették 1919-ben, amikor az I. világháborút lezáró versailles-i békeszerződésben "elviselhetetlen" jóvátételi fizetési kötelezettségeket róttak rá, és ez a kívánttal éppen ellentétes hatást váltott ki. Ezért a görögök által egyszerűen gyarmatosítónak tekintett országoknak bölcsen kellene eljárniuk, nem pedig még sót is hinteni a sebekbe - írta a holland újság.
Az El País című baloldali spanyol napilap szerint továbbra sem lehet tudni, hogy hol vannak a görög gazdaság növekedési esélyei, és hogyan lehetne azt kihúzni a mocsárból. Azok a radikális takarékossági intézkedések, amelyeket Görögországra kényszerítettek, nem fognak a gazdaság élénkítéséhez vezetni, és továbbra is árnyékot vetnek a görög adósságok távlatára. A csődöt és Görögország rendezetlen kiválását az euróövezetből egyelőre sikerült elhárítani. Ez azonban csupán ideiglenes megkönnyebbülés, nem pedig a történet vége - figyelmeztetett a spanyol lap.
Tizenkét órás tárgyalás után az euróövezeti országok pénzügyminiszterei kedd hajnalra állapodtak meg a második görög mentőcsomagról, amely 130 milliárd eurós támogatási csomagot és az államadósság leszorítását tartalmazza.