2012. február. 22. 08:02 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 22. 10:23 Világ

Kína határsértőnek tekinti az észak-koreai menekülteket

Peking álláspontja szerint a Kína területére törvénytelen úton belépő észak-koreaiak nem menekültek - derült ki a kínai külügyi szóvivő legutóbbi megnyilatkozásából.

Azok, akik gazdasági okokból szöknek át a határon a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (KNDK) területéről, illegális határátlépők és nem tartoznak a menekült kategóriába - hangsúlyozta tájékoztatóján Hung Lej (Hong Lei). Megerősítette, országa körültekintően jár el ilyen esetekben, figyelembe véve a hazai, a nemzetközi jogot és a humanitárius szellemet.

Dél-koreai jelentések szerint a közelmúltban legkevesebb tíz Kínába menekült észak-koreaira várt hazatoloncolás, ami ellen Szöul is szót emelt. A dél-koreai külügyminisztérium arra kérte Pekinget, hogy az északkelet-kínai Senjang városban őrizetbe vett csoport tagjait ne küldje vissza Észak-Koreába. Kiutasításuk ellen szólaltak fel koreai aktivisták és a törvényhozás tagjai is.

"Mivel a párbeszéd (Kínával) nem jól működik, nemzetközi támogatást fogunk kérni több csatornán, így az ENSZ menekültügyi főbiztosától is" - jelentette ki a szöuli külügyi tárca szóvivője. Ugyancsak megerősítette, hogy közel három éve 11 észak-koreai menekült tartózkodik Dél-Korea pekingi, illetve senjangi külképviseletén, mert Kína nem járul hozzá, hogy Dél-Koreába utazzanak tovább.

Megfigyelők úgy vélik, Peking szigorú fellépésével igyekszik elejét venni a további szökéseknek. Sajtójelentések szerint Kínában hosszú ideje - üzleti alapon - dél-koreaiakból álló csoportok szakosodtak az északiak délre menekítésére. A dél-koreai aktivisták rendszeresen arra hívják fel a figyelmet, hogy a visszatoloncoltakra hazájukban szigorú büntetés, kínzás vár.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.