2012. február. 20. 16:10 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 20. 16:01 Világ

Adóssághegy a montenegrói alumíniumgyárban, lépni akar a kormány

A montenegrói kormány úgy döntött, hogy átveszi Oleg Gyeripaszka orosz milliárdos részesedését a KAP alumíniumkombinátban, a balkáni ország legnagyobb gyárában. Vujica Lazovic montenegrói miniszterelnök-helyettes megbízhatatlan partnernek nevezte az orosz befektetőt.

A nagyvállalat a montenegrói GDP 15 százalékát állítja elő, 132 millió eurós adóssághegyet halmozott fel, amelyért a montenegrói állam kezesként felel.

A cég a legóvatosabb becslés szerint is 2150 dollárért állít elő egy tonna alumíniumot, miközben a fém ára múlt héten tonnánként 2166 dollár volt a londoni kereskedésben - mutatott rá honlapján a Bloomberg hírügynökség.

A KAP tavaly csaknem 93 ezer tonna alumíniumot termelt. Vesztesége 2011 első kilenc hónapjában 22,5 millió euró volt, 2010-ben csaknem 40 millió euró.

A legnagyobb gond a kombinát energiaellátása: a gyár évente 2 ezer gigawattóra energiát fogyaszt el, ami a teljes montenegrói energiafogyasztás 42 százaléka, és ezért 30 eurót fizet megawattóránként, ami a térségi átlagár fele - magyarázta Vujica Lazovic miniszterelnök-helyettes.

Hozzátette: nehézséget jelent az is, hogy az 1200 alkalmazott átlagfizetése havi 1100 euró, ami nem kifejezetten előnyös, figyelembe véve az ázsiai versenytársakat.    

A Strabag építőipari vállalatban is részesedéssel bíró Oleg Gyeripaszka 2005-ben szerzett 65 százalékos tulajdonrészt egy cégén keresztül a montenegrói alumíniumkombinátban. A montenegrói állam 2010-ben visszavásárolta az orosz milliárdos részesedésének felét.

A montenegrói parlament február 28-án tárgyal a maradék visszavételéről.

Gyeripaszka Demján Sándor üzlettársa a Porto Montenegro projektben, amelynek keretében jachtkikötőt építettek a festői szépségű Kotori-öbölben.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.