UNESCO: kihalhat a világon beszélt nyelvek fele
Kihalás fenyegeti a világon beszélt körülbelül hatezer nyelv felét az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO szerint.
Kéthetente elveszítünk egy nyelvet - közölte Bonnban a Német UNESCO Bizottság annak kapcsán, február 21. az anyanyelv világnapja. Idén az anyanyelvi oktatás került a világnap középpontjába. Az egyes országokat arra bátorítják, hogy támogassák az anyanyelvi képzéseket és az iskolai oktatást.
Az anyanyelv nemzetközi világnapjának célja 2000 óta a nyelvi és kulturális sokszínűség és többnyelvűség támogatása. Az UNESCO létrehozta a veszélyeztetett nyelvek atlaszát, amely 2474 nyelv nevét, régióját és veszélyeztetettségi fokát tartalmazza most. Köztük 230 olyan nyelv található, amelyek már 1950 óta kihaltnak számítanak. Az atlaszt kéthetente frissítik.
A nyelvek veszélyeztetettségének hátterében többféle ok is meghúzódhat. Ide tartoznak a háborúk, az üldöztetések, a stigmatizálások, de a migráció és a nyelvek keveredése is. Hozzájárul egyes nyelvek háttérbe szorulásához az új információs eszközök által előnyben részesített nyelvek, különösen az angol térhódítása is.