Fagy: még mindig importál áramot Szerbia, a legtöbbet Magyarországról
A rendkívüli időjárási körülmények miatt Szerbia naponta több mint 20 millió kilowatt óra áramot importál, körülbelül 3 millió euró értékben, a legtöbbet Magyarországról.
"Továbbra is importálnunk kell áramot egyrészt, hogy javuljon az ország áramellátása, másrészt, hogy időt nyerjünk a vízerőművek gyűjtőtavainak feltöltéséhez" - mondta újságíróknak Belgrádban Dragomir Markovic, az Elektroprivrede Srbija (EPS) vezérigazgatója az ország energiaellátását felügyelő munkabizottság keddi ülése után.
Arra a kérdésre, hogy Szerbia honnan importál áramot, Markovic azt válaszolta: "a legtöbb áram Magyarország felől érkezik", szavai szerint az import naponta csaknem három millió eurójába kerül a Szerb államkasszának.
Egészen a közelmúltig Szerbia Bulgáriából importált áramot, Szófia azonban bejelentette, hogy a saját belső, megnövekedett fogyasztása miatt ugyancsak takarékosságra szorul.
Az EPS vezérigazgatója kiemelte, hogy az áramtermelésben a legfőbb gondot a folyók vízállása jelenti, amely tavaly óta alacsony és emiatt a vízerőművek csupán 20 százalékos kapacitással üzemelnek.
A szerb áramszolgáltató közlése szerint hétfőn az ország áramfogyasztása napi 147,34 millió kilowattóra volt, valamivel kevesebb mint a múlt heti rendkívül alacsony hőmérsékletű napok alatt.
Szerbia áramellátása a rendkívül nagy hideg és a havazás miatt kritikus helyzetbe került az elmúlt napokban.
A február elején kihirdetett rendkívüli helyzetet követően az országos válságstáb felhívással fordult a lakossághoz és a helyi önkormányzatokhoz, hogy maximálisan takarékoskodjanak az árammal, beszüntették az utcai közvilágítást, a kirakatok és egyes közintézmények éjszakai kivilágítását, lekapcsolták a hálózatról a nagyfogyasztók legnagyobb részét. Komoly gondok vannak a kolubarai külszíni szénkitermelésben is, mert a rendkívül nagy hidegben a gépek leálltak.