2012. február. 03. 11:06 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 03. 11:06 Világ

Merkel nem jutott be a rendszert kritizáló kínai laphoz

Valószínűleg politikai nyomás hatására meghiúsul Angela Merkel német kancellárnak egy, a helyi hatalommal szemben kritikus kínai újságnál tervezett látogatása - közölték német források pénteken.

A kancellár kínai körútjának második állomásán, Kantonban - a dél-kínai Kuangtung tartomány fővárosában - szombaton tervezte meglátogatni a Nanfang lapcsoportot, amelynek egy népszerű heti kiadványát, a Nanfancsoumót a német küldöttség által kiadott hivatalos sajtóanyag dolgokra "kritikusan reflektáló" kiadványként jellemzett.

A német küldöttség tájékoztatása szerint a tervezett találkozót - amelynek megszervezését hosszas huzavona előzte meg - a lap mondta le. Ebből mindenki levonhatja a saját következtetését - kommentálta a történteket a delegáció egy névtelenül nyilatkozó tagja. Merkel kínai útját megelőzően írásbeli interjút is adott a Nanfangcsoumónak.

Kínai források szerint a vizit meghiúsulása mögött a kínai vezetés politikai nyomása áll, az azonban nem egyértelmű, hogy a tartományi vagy a központi kormányé. Kantonban Merkel szombaton találkozik majd a kínai állami irányítású "hazafias" (azaz párthű) katolikus egyház és a Vatikán által egyaránt elismert Joseph Kan Csün-csiuval érsekkel.

A kínai állami egyház nem ismeri el a pápa autoritását az egyházi struktúrák felett, nem fogadja el, hogy egyedül a pápa formáljon jogot a főpapi kinevezésekre, így személyi kérdésekben nem gyakori az egyetértés a helyi és a vatikáni vallási vezetők közt. 

A kommunista ország és a Vatikán közti kapcsolatok 1951-es megszakadása óta a katolikus hitélet jelentős korlátozása jellemző a kelet-ázsiai országra. Míg az állami egyház ötmillió taggal rendelkezik, addig a Vatikánhoz hű, és emiatt gyakran üldöztetésnek kitett nem hivatalos ("földalatti") kínai keresztény közösség tízmillió hívőt számlál.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?