2012. február. 02. 13:07 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 02. 14:43 Világ

Tragédia az óceánjárón: előzetes eljárást indít a párizsi ügyészség

Előzetes eljárást indít a párizsi ügyészség a Costa Concordia olasz óceánjáró luxushajó balesetének kivizsgálására - közölte csütörtökön a vádhatóság. Egyben felkérte a tengeri csendőrséget, hogy hallgassa meg az ügyben a francia túlélőket.

A közlemény szerint a csendőrség feladata lesz a francia tanúvallomások alapján meghatározni a baleset körülményeit és azt, hogy a hajó kiürítése és az emberek mentése milyen feltételek mellett történt, valamint felmérni a személyes károkat és a tragédia által okozott pszichológiai hatásokat.

A balesetben 32 ember, köztük 6 francia állampolgár vesztette életét. Eddig 17 holttestet találtak meg, és 15 eltűntet keresnek. A Costa Concordia olasz óceánjáró január 13-án éjjel a toszkánai partok közelében fekvő Giglio szigeténél sziklának ütközött, majd az oldalára borult. A luxushajó fedélzetén tartózkodó 4229 személy között 462 francia utazott. Közülük négy személy holttestét találták meg, két személyt eltűntnek nyilvánítottak. A francia áldozatok hozzátartozói és a túlélők által Franciaországban tett valamennyi feljelentését a párizsi ügyészég vizsgálja ki, de azok száma egyelőre nem ismert.

Egy bordeaux-i túlélő azt jelezte a baleset után, hogy az óceánjárót üzemeltető Costa Croisieres cég ellen kíván panaszt tenni. Egy touloni ügyvéd, Frédéric Casanova több túlélő képviselőjeként szintén feljelentést tett a társaság ellen cserbenhagyás bűncselekménye, mások életének veszélyeztetése, gondatlanságból elkövetett emberölés és a biztonsági előírások figyelmen kívüli hagyásának gyanújával. Egy toulouse-i áldozat családja szintén gondatlanságból elkövetett emberölés miatt nyújtott be panaszt.

Közben Rómában bejelentették csütörtökön: az ügyészség vizsgálja, hogyan viselkedett a kapitány a január 13-án zátonyra futott Costa Concordia utolsó óráiban.

Egyebek mellett tisztázni akarják Schettino és a 25 éves moldovai nő, Domnica Cemortan viszonyát is. A hajón tartózkodó és a tragédiát követő napon meghallgatott Cemortan azt állította, hogy a kapitány vendégeként utazott a Concordián mint tolmács. A grossetói csendőrkaszárnyában szerdán több mint hat órán át tartó második meghallgatásán Cemortan már azt mondta, hogy jeggyel utazott a hajón és szorosabb viszonyban volt a kapitánnyal, akivel a parancsnoki fedélzeten volt együtt, amikor az óceánjáró sziklának ütközött - értesült az olasz sajtó. Az ügyészségről kiszivárgott információk szerint Cemortan személyes tárgyait a hajót átkutató búvárok a kapitány kabinjában találták meg.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.