Hadbíróság elé állíthatják a WikiLeaks-iratok kiszivárogtatóját
A WikiLeaks hírportál által nyilvánosságra hozott amerikai diplomáciai iratok kiszivárogtatásával vádolt amerikai katona hadbíróság elé állítását javasolta helyi idő szerint csütörtökön a decemberi előzetes kihallgatáson elnöklő tiszt.
Paul Almanza alezredes az egyhetes kihallgatás eredményei alapján azt javasolta a hadbíróság összehívásában illetékes főhatóságnak (GCMCA), hogy Bradley Manning közlegény ügyében induljon hadbírósági eljárás az ellene emelt mind a 22 vádpontban, amelyek között a legsúlyosabb az ellenség segítése. Ez utóbbiért akár halálbüntetés is kiszabható lenne, az ügyészség azonban közölte, hogy legfeljebb életfogytiglani börtönt fog kérni.
A javaslatnak még végig kell járnia fölfelé a parancsnoki láncot, a végső döntés Michael Linnington vezérőrnagyé, a washingtoni katonai körzet parancsnokáé.
A 24 éves, oklahomai illetőségű Manning több mint 700 ezer titkos és bizalmas kormányzati iratot töltött le a SIPRNetről, a védelmi minisztériumnak szinte az egész világot behálózó belső internetes hálózatáról, amikor Irakban szolgált. A vád szerint ezek az iratok a forrásai azoknak a dokumentumoknak, amelyek megjelentek a Julian Assange vezette WikiLeaks portálon. Az ügyészek megállapították azt is, hogy Assange és Manning együttműködött.
A védelem azzal érvelt, hogy a súlyos mentális problémákkal küzdő közlegény nem okozott kárt. A katona védője, David Coombs a decemberi meghallgatást záró beszédében az eljárást a hadsereg túlkapásának nevezte, kiemelve, hogy Manning tette senkit sem sodort veszélybe, s nem hordozott magában nemzetbiztonsági kockázatot. Coombs úgy fogalmazott, hogy "nem szakadt le az ég" a kiszivárogtatás miatt.