2012. január. 13. 18:35 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 13. 19:30 Világ

Amerika nagykövetet küld Mianmarba

Az Egyesült Államok és Mianmar kölcsönösen nagykövetet küld egymás fővárosába, miután a délkelet-ázsiai országban szabadon bocsátották a politikai foglyokat, és reformokat hajtottak végre - közölte pénteken Washingtonban Hillary Clinton amerikai külügyminiszter.

Az amerikai diplomácia vezetője nyilatkozatával arra reagált, hogy Thein Szein mianmari elnök kegyelmi rendeletet bocsátott ki, és szabadon bocsáttatott több száz foglyot, köztük a legismertebb politikai elítélteket.

Barack Obama elnök közleményt adott ki, amelyben az intézkedést "a demokratikus reform érdekében tett jelentős előrelépésnek" nevezte.

Az Egyesült Államok az 1988-ban végrehajtott katonai puccs és a demokráciát követelő tüntetések elfojtása miatt ügyvivői szintre fokozta le diplomáciai képviseletét az akkor még Burmának hívott országban. Washington több nyugati kormánnyal együtt gazdasági szankciókat léptetett életbe a rezsim ellen.

Mianmarban a tavaly márciusban megtartott választások után egy névlegesen polgári vezetés került hatalomra, amely még mindig erős szálakkal kötődik ugyan a hadsereghez, de egy sor reformintézkedést léptetett életbe. Az új kormány novemberben szabadon bocsátotta az ország leghíresebb politikai foglyát, a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjit, akivel Hillary Clinton decemberi mianmari látogatása során találkozott.  

Clinton pénteken kijelentette: a hétvégén felhívja Thein Szein elnököt és Aung Szan Szú Kjit, hogy megerősítse elkötelezettségét a demokratikus átalakulás támogatása mellett. Rámutatott, hogy az Egyesült Államok együtt fog működni Mianmarral az ottani etnikai kisebbségek aggályainak orvoslásában, valamint abban, hogy biztosítsák az április 1-jén tartandó időközi választások szabad és tisztességes lebonyolítását illetve az összes politikai fogoly szabadon bocsátását.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.