2012. január. 11. 20:50 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 11. 21:18 Világ

Orosz választások: nem létező szavazókra bukkantak

Hatezer nem létező polgár szavazatát is beszámították a Moszkva közeli Vlagyimirban a tavaly decemberi parlamenti választásokon, az ügyben bűntető eljárást indítottak - közölte szerdán az illetékes orosz nyomozóhatóság.

Két választókörzetben is "holt lelkek" voksait számlálták össze, az egyiket a vlagyimiri Ladoga turistabázison, a másik a Kommunár nevezetű kerületben alakították ki, de azok ki sem nyitottak a választások napján,  2011. december 4-én. A választási megfigyelőket nem engedték be a helyiségekbe, ahol gyakorlatilag nem folyt szavazás, csak az urnák teltek meg.

Ezen választókörök bizottságai olyan jegyzőkönyveket juttattak el a választási bizottsághoz, amelyek szerint körülbelül hatezer polgár adta le voksát. Ezeket a szavazólapokat ugyanúgy beszámították a választási eredménybe, mintha valódiak lettek volna- tájékoztatta a RIA Novosztyi hírügynökséget a nyomozóhatóság képviselője. Az esetre a parlamentbe harmadik legtöbb szavazattal bejutott Igazságos Oroszország párt és egy kommunista párti képviselő feljelentése alapján derült fény.

Az Igazságos Oroszország párt megyei tisztviselője, Andrej Marinyin elmondta, hogy a törvényhozási választások napján egy csoportjuk reggel nyolc órakor már ott volt a turistaközpontban kialakított szavazókörletnél, de az nem volt nyitva, viszont égett belül a villany. Csengetésükre csak 11 órakor nyitották ki az ajtót, de a választási bizottság elnöke közölte, hogy a szavazás már lezajlott, ugyanakkor nem találtak sem nyilvántartást, sem jegyzőkönyvet a szavazólapokról, csak a szavazóurnák voltak tele. Diákokkal találkoztak, akik arról számoltak be, hogy elvették tőlük a személyigazolványaikat és az állandó lakhelyen kívül való szavazásra jogosító okmányokat, nekik pedig az utcán kellett várakozniuk.

Ezek után nem okozott meglepetést, hogy január 8-án Vlagyimirban, a város Október kerületi közigazgatási hivatalában tűz ütött ki, ott, ahol ezeknek a választóköröknek a dokumentumait őrizték. A nyomozás szerint rövidzárlat okozta a tüzet, amelyben a dokumentáció egy része elégett. A nyomozóhatóság választási dokumentumok meghamisítása és választási eredmények meghamisítása ügyében indított bűnügyi eljárást.

Oroszországban a december 4-i parlamenti választásokon a kormányzó Egységes Oroszország  (JeR) párt győzött a szavazatok 49,32 százalékával és ugyan elveszítette alkotmányos többségét, még így is abszolút többséget, 238 mandátumot szerzett a 450 fős dumában. Az orosz parlament alsóházába bejutó három másik párt és a kívül maradt ellenzéki pártok képviselői már az urnák lezárását követően tömeges visszaélésekről és a szavazatok elcsalásáról számoltak be.

Decemberben nagyszabású tömegtüntetések voltak Moszkvában és az ország több nagyvárosában, amelyek résztvevői - mozgalmak és pártok tagjai, és párton kívüliek is Vlagyimir Putyin kormányfő távozását, a központi választási bizottság elnökének menesztését és új, tisztességes választásokat követeltek. A vlagyimiri az első eset, amely nagyszabású választási csalások gyanúját igazolja.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.