Két évvel a pusztító erejű földrengés után még mindig több mint félmillió ember él sátortáborokban Haitin. A munkaképes lakosság több mint felének nincs munkája és négymilliónál több embert érint az élelmiszerhiány - közölték a karibi ország hatóságai.
Kétharmadával csökkent ugyan a számuk, de még így is 515 ezren élnek az országban felállított 707 sátortáborban. Közben romlik a sátrak állaga, és a táborok felszámolását követelik azok, akik földjein felállították azokat.
Két évvel ezelőtt, 2010. január 12-én történelmének legerősebb földrengése rázta meg Haitit. A 7-es fokozatú földmozgásban több mint 222 ezren haltak meg, és körülbelül 300 ezren megsérültek. Több mint 390 ezer épület vált rommá, másfél millióan jutottak koldusbotra. Egyedül a fővárosban 80 ezer épület semmisült meg. Az éves hazai össztermék (GDP) 120 százaléka vált percek alatt semmivé.
Az elmúlt két év alatt a romok felét, majdnem 10 millió köbméter törmeléket takarítottak el, jórészt az ENSZ erőfeszítéseinek köszönhetően.
A gondokat tovább súlyosbította, hogy Haitin másfél évvel ezelőtt kolera ütötte fel a fejét. A járványban több mint hétezer ember halt meg.
Egyre nagyobb gondot jelent a növekvő bűnözés is: az elmúlt egy évben több mint 700-an haltak meg fegyveres erőszakcselekményekben, köztük 27 rendőr. A legsúlyosabb bűntények nagy része a fővárosban, Port-au-Prince-ben történik.