Véget ért a sztrájk Belgiumban
Belgiumban a csütörtöki általános sztrájkot követően pénteken ismét helyreállt a közlekedés és a tömegközlekedés, újra működnek a közintézmények, miközben a belga parlament alsó háza péntekre virradóra megszavazta a nyugdíjreformot, és pénteken a kormány már a jövő évi költségvetés tervezetét is megküldte a törvényhozásnak.
A 2012-es költségvetési terv 11,3 milliárd euró megtakarítást irányoz elő, az államháztartási hiány leszorítása érdekében. A belga jegybank a múlt héten úgy becsülte, hogy az idei deficit a GDP 4,2 százaléka lesz, meghaladva a 3 százalékos euróövezeti küszöbértéket. A parlament várhatóan januárban fogadja el a költségvetési törvényt.
A csütörtöki munkabeszüntetés az ország közlekedését szinte megbénította, és a nemzetközi vasúti közlekedésben is súlyos fennakadásokat okozott. Szerda este óta a nemzetközi vasúti járatok, így a Thalys szuperexpressz és a Londonba tartó Eurostar vonatok nem közlekedtek. A vasút mellett leállt a teljes tömegközlekedés és a posta, csak részlegesen folyt tanítás, a közkórházak a szükséges minimális szolgáltatásokkal működtek, egyes közintézmények is zárva tartottak.
A sztrájkot kezdeményező szakszervezetek az új kormány nyugdíjtervei ellen tiltakoztak. Az időközben elfogadott nyugdíjreform szerint 62 évre emelik az előnyugdíjazási lehetőség korhatárát a jelenlegi 60 évről. Több szakma - köztük a vasutasok, pilóták, igazságügyi dolgozók, egyetemi oktatók - esetében megszűnik a korai nyugdíjazás jelenlegi speciális rendszere, és ahol megmarad, ott is szigorúbb feltételek lépnek hatályba, például a beszámítható évek kalkulálásánál. Nem változik viszont a 65 éves általános nyugdíjkorhatár.
A kormány érvelése szerint a reform elengedhetetlen ahhoz, hogy az ország államháztartási helyzete stabilan tartható legyen - a reform évente közel félmilliárd eurós megtakarítást tesz lehetővé a kabinet számításai szerint - ugyanakkor Elio di Rupo kormányfő pénteken azt hangsúlyozta, hogy megérti a szakszervezeti aggodalmakat.