2011. december. 14. 19:36 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 14. 19:33 Világ

Auschwitzi emléknapon báloznak a bécsi szélsőjobbosok

Részben szélsőjobboldaliként besorolt egyesületeknek a Hofburgban megrendezendő hagyományos bálja ellen tiltakozott szerdán a Bécsi Izraelita Hitközség és egy civil szervezet.

Ariel Muzicant, az izraelita hitközség elnöke ismételten a bál lemondását követelte. Felhívta a figyelmet arra, egyben provokációnak nevezte, hogy a rendezvényt január 27-re, az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadításának évfordulójára hirdették meg. Muzicant a holokauszt áldozatai kigúnyolásának nevezte az időpontválasztást.

Az SOS Mitmensch nevű civil szervezet felszólította a vezető politikusokat, hogy "egyértelműen foglaljanak állást a szélsőjobboldal és a bál megrendezése ellen".

A rendező szervezet a nagynémet gondolatkört ápoló Bécsi Korporációs Kör (WKR), amelynek egyes tagszervezeteit az Osztrák Ellenállás Dokumentációs Archívuma (DÖW) szélsőjobboldaliként sorolja be. A WKR tagjai révén a legnagyobb osztrák ellenzéki párthoz, az Osztrák Szabadságpárthoz (FPÖ) is kötődik. A bál évről évre tiltakozásokat, tüntetéseket vált ki.

A WKR-bál az 1950-es évekre nyúlik vissza. A rendezvényt évek óta minden évben január utolsó péntekén rendezték meg, 2012-ben ez egybeesik az auschwitzi emléknappal.

Jövőre tartják a korporációs bált utoljára az egykori Habsburg császári palotában, mert a Hofburgban található konferencia-központ üzemeltetői december elején felmondták a szerződést a WKR-rel, "a bál körül kialakult politikai és médiahelyzettel" indokolva döntésüket.

A bírálatok egyik fő pontja a történelmi és szimbolikus jelentőségű helyszín volt. Az épület egyik szárnyában található az osztrák államfői hivatal is. A rendezvényszervező cég a korábbi években azzal érvelve utasította el a bírálatokat, hogy nem tehetnek különbséget jogszerűen bejegyzett szervezetek között.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.