2011. december. 12. 14:45 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 12. 14:40 Világ

Pristina nem megy bele Észak-Koszovó különállásába

Pristina számára teljesen elfogadhatatlan az a felvetés, hogy Észak-Koszovónak különleges státust kellene kapnia - jelentette ki Hashim Thaci koszovói miniszterelnök hétfőn Pristinában.

Thaci a koszovói fővárosban fogadta szerb újságírók egy csoportját, amelynek tagjai előtt kifejtette, hogy Pristina egyetért az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1244-es számú határozatával, mert az megerősíti Koszovó területi épségét. Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye, ha Koszovó "megnevezésében" valamely regionális értekezleten az ENSZ szóban forgó határozatára hivatkoznának, Hashim Thaci azt mondta: "Minden megoldás elfogadható, feltéve ha az nem érinti Koszovó szuverenitását".

Belgrád és Pristina küldöttségeinek uniós közvetítéssel Brüsszelben zajló párbeszéde a múlt héten akkor akadt el, amikor a pristinai tárgyalófél nem fogadta el Belgrád javaslatát, hogy Koszovó megnevezésében legyen utalás az ENSZ BT 1244-es számú határozatára. Mint utóbb kiderült, a Koszovó regionális képviseletéről szóló megállapodás elmaradása volt az egyik legfőbb érv, amikor december 9-én az Európai Tanács nem adta meg Szerbiának a tagjelölti státust, hanem a döntést jövő február-márciusra halasztották. Hashim Thaci reményének adott hangot, hogy létrejön a megállapodás Belgráddal Koszovó regionális képviseletét illetően.

Carl Bildt svéd külügyminiszter felvetéséről, amely szerint Észak-Koszovónak különleges státust kellene adni, a koszovói kormányfő azt mondta: "Ez az elképzelés már túlhaladottá vált".

"Nem lesz sem autonómiája, sem különleges státusa Észak-Koszovónak, viszont meg kell szilárdítani minden ott élő ember jogait és azok tiszteletben tartását, az észak-koszovóiak pedig saját maguk választják meg vezetőiket, akikkel mi Pristinában együtt fogunk működni" - fogalmazott Hashim Thaci, aki "közös kulturális értékeknek" nevezte a szerb pravoszláv egyház Koszovóban levő kulturális örökségét is.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.