2011. november. 21. 21:59 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 21. 21:55 Világ

Párizs az Irán elleni szankciókat sürgeti

Franciaország hétfőn "páratlanul" szigorú szankciókra szólított fel Irán ellen, elfogadva azt a tételt, hogy az ország atomfegyver kifejlesztésére törekszik.

Párizs az iráni központi bank külföldi pénzügyi eszközeinek befagyasztására és az iráni olaj vásárlásának leállítására szólította fel az Európai Uniót, az Egyesült Államokat, Japánt és Kanadát.

A Reuters brüsszeli jelentése szerint az európai kormányok már kedden előzetes egyezségre juthatnak egyes, Irán elleni szankciók ügyében. Az elkövetkezendő napokban további uniós lépésekről folyhatnak megbeszélések Brüsszelben. Egyebek között 190 személlyel és intézménnyel egészítenék ki a pénzbefagyasztással és utazási tilalommal sújtottak listáját. A szankciók körét december elsején, az EU-külügyminiszterek tanácskozásán véglegesíthetik.

Nicolas Sarkozy francia államfő hivatalának közleménye megállapította: "Irán felgyorsítja atomprogramját, visszautasítja a tárgyalást és elszigeteltségre ítéli népét, ezért Franciaország új, eddig nem látott mértékű szankciókra szólít fel, hogy rávegyék Iránt a tárgyalásokra". Amennyiben Teherán úgy akarja, "jóhiszemű" tárgyalások kezdődhetnek - fűzi hozzá a közlemény.

A nap folyamán London vezetett be új pénzügyi szankciókat Irán ellen, megtiltva a brit pénzügyi intézményeknek, hogy üzletet kössenek iráni partnerekkel, beleértve az iráni központi bankot is.

A szankciókat válaszul hozták meg a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) legutóbbi jelentésére, amely megkérdőjelezi Teherán atomprogramjának békés jellegét.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.