Világ MTI 2011. november. 17. 16:13

Egyre többen fognak össze Németországban a neonácik ellen

Az elmúlt hét végén feltárt neonáci gyilkosságsorozat kapcsán egyre szélesebb méreteket ölt a szélsőjobboldal elleni összefogás Németországban.

Christian Wulff államfő csütörtöki nyilatkozatában szégyenletesnek nevezte, hogy mindez megtörténhetett. Wulff a nemzetiszocialista múltból fakadó történelmi kötelességnek nevezte a neonácik által elkövetett bűncselekmények teljes feltárását, a nyitott kérdések tisztázását. Wulff hangsúlyozta, hogy osztja az emberek felháborodását, és együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak.

Előzőleg hasonlóan foglalt állást Angela Merkel kancellár is, aki szintén Németország szégyenének nevezte a történteket, és a szélsőjobboldal ellen kemény és következetes fellépést sürgetett.

A magát Nemzetiszocialista Illegalitásnak nevező csoport legalább 10 emberrel végzett, akik közül 9 németországi bevándorló volt.

A csütörtökön hivatalba lépett új szövetségi főügyész első nyilatkozatában határozott harcot ígért a szélsőjobboldal ellen. Harald Range hangsúlyozta, hogy ennek érdekében a tartományi ügyészségekkel való együttműködés erősítésére és a bűnüldöző szervek fokozottabb összefogására van szükség.

Német neonácik
Wikipedia

Az új főügyész kijelentette: eddig nincs bizonyíték arra, hogy a belső elhárítás funkcióját ellátó alkotmányvédelmi hivatal közvetve vagy közvetlenül együttműködött volna a 2000 és 2007 között a gyilkosságokat elkövető, háromtagú terrorista csoporttal. Korábban olyan értesülések, illetve feltételezések láttak ugyanis napvilágot, amelyek szerint a szövetségi, illetve egyes tartományi alkotmányvédelmi hivatalok tudatában voltak egyes bűncselekményeknek, de eltusolták azokat. Sőt olyan gyanúsítgatások is megfogalmazódtak, amelyek szerint egyebek mellett Hessen tartományban a helyi hivatal egyik tisztségviselője még  támogatott is egy gyilkosságot. Range szerint az együttműködésre a rendelkezésre álló információk szerint semmi nem utal, mindenesetre a vizsgálatot minden irányban folytatják.

Közben hivatalos források is megerősítették azt az információt, amely szerint az alkotmányvédelmi hivatal a neonáci Német Nemzeti-demokrata Párt soraiban legalább 100 beépített ügynökkel rendelkezik. A beépített emberek száma jóval magasabb, mint 2003-ban volt, amikor a karslruhei alkotmánybíróság éppen erre hivatkozva utasította el a párt betiltását. Szakértők szerint erre most sincs nagyobb esély, noha a gyilkosságsorozat nyomán kormánypárti és ellenzéki politikusok a neonáci párt betiltásának újbóli kezdeményezését sürgették. A kezdeményezés sikerének egyik előfeltétele a beépített ügynökök visszavonása lenne, több illetékes ugyanakkor jelezte, hogy a szélsőjobboldal megfigyelése érdekében az állam erről aligha mondhat le.

Az NPD sürgetett betiltásával azonban nem mindenki ért egyet. Néhány politikus és szakértő úgy vélte, hogy  egy ilyen lépés a szélsőjobboldali veszélyt nem csökkentené. Hasonlóan vegyes fogadtatásban részesült a belügyminiszternek az a javaslata, hogy a legszélsőségesebbnek tartott németországi muzulmánokhoz hasonlóan vegyék központi nyilvántartásba a legveszélyesebbnek tekintett neonácikat.

Több szakértő úgy vélte, hogy kevésbé a törvényekben, mint inkább azok határozott és következetes alkalmazásában van a hiba. Az idézett szakértők ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet: le kell számolni azzal az "örökös hazugsággal" amely szerint a szélsőjobboldal a szélsőbaloldalnál, illetve a szélsőséges iszlámnál kevésbé veszélyes lenne. Ennek éppen az ellenkezője igaz - fogalmaztak a szakértők, utalva az egész Németországot megrázó, neonáci gyilkosságsorozatra.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.